Sejm RP uchwalił, że 2017 będzie rokiem Wisły, co to oznacza?
Rok 2017 będzie Rokiem Wisły. Jaka jest idea oraz ranga tej inicjatywy zapytaliśmy prezesa fundacji Rok Rzeki Wisły, a prezydent Tczewa powiedział nam czy nasze miasto zamierza włączyć się w nurt wydarzeń związanych z tą inicjatywą.
Sejm, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ogłasza rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Za uchwałą, w której była powyższa treść, głosowało 433 posłów. Nie było głosów przeciw. We wniosku fundacji Rok Rzeki Wisły czytamy, że pomysł zrodził się z szacunku do wielkiej historii i wspaniałej natury rzeki, ale też z troski o jej teraźniejszość i przyszłość. Zapytaliśmy prezesa fundacji Roberta Jankowskiego dlaczego akurat przyszły rok?
Zobacz lokalne wiadomości Nasz Tczew:
Jest kontekst historyczny, ale to nie wystarczyło, by przekonać sejm do przyjęcia uchwały. Idea Roku Wisły to osiągnięcie efektu promocyjnego, edukacyjnego. Wisła ma w świadomości Polaków być ważnym elementem naszego kraju – przyrodniczym i gospodarczym. Przy okazji wydarzeń czy inicjatyw związanych z rzeką mają rozwinąć się różne pomysły na wykorzystanie potencjału Wisły.
Pomysł na rok Wisły spotkał się z akceptacją wielu jednostek samorządowych. Na stronie internetowej rokwisly.pl znajdziemy listy poparcia wielu przedstawicieli władz, w tym prezydenta Tczewa. Zapytaliśmy Mirosława Pobłockiego czy Tczew włączy się w nurt działań organizowanych w ramach roku Wisły.
Już teraz czytamy na stronie rokwisly.pl o szeregu działań – propozycjach turystycznych, imprezach rekreacyjno-sportowych czy historycznych organizowanych wzdłuż całej Wisły jak i w poszczególnych nadwiślańskich miejscowościach.