W Spółdzielczym Domu Kultury na Suchostrzygach odbyła się debata społeczna pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.
Do jakich metod uciekają się przestępcy? Na czym polega oszustwo „na policjanta”? Jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami? Jak nie dać się oszukać? – o tym wszystkim mogli usłyszeć seniorzy podczas debaty na temat zapewnienia bezpieczeństwa, które odbyło się w spółdzielczym domu kultury na Suchostrzygach. Prelegentami byli tczewscy policjanci oraz powiatowy rzecznik konsumentów, którzy uczulali seniorów i podawali przykłady oszustw do jakich posuwają się przestępcy.
Niektórzy oszuści podszywają się nawet pod policjantów.
Oficer prasowy potwierdził, iż tczewscy policjanci przyjmują zgłoszenia od seniorów skarżących się na oszustów odwiedzających ich domy i składających nieuczciwe propozycje. Co radzi seniorom? Prosi o rozwagę.
Dodał, że oszustwo jest przestępstwem zapisanym w kodeksie karnym i osoby, które się tego dopuszczają podlegają karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat ośmiu.
Seniorzy wiedzą, że oszuści posuwają się do różnych metod.
Jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zapuka do drzwi, bądź zadzwoni spod nieznanego numeru telefonu i zaproponuje seniorowi zawarcie niekorzystnej umowy lub sprzeda mu produkt, z którego niekoniecznie będzie zadowolony? Co powinna w takiej sytuacji zrobić starsza osoba, na co zwrócić uwagę? Wylegitymować gościa.
A jeśli senior podejmie rozmowę telefoniczną lub wpuści nieznajomego do domu kierując się dobrymi intencjami przybysza? Zawsze może odmówić podpisania umowy.
Rzecznik konsumentów podpowiada, że z podpisanej umowy senior może się wycofać, bądź zrezygnować na przykład z zakupu towaru?