Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

wystawa PRL
Nasz Tczew

Sentymentalna wycieczka do trudnych czasów PRL

W Fabryce Sztuk odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “PRL NA CO DZIEŃ. TCZEW 1945-1989”. Premierowo będzie ją można zwiedzać w najbliższą sobotę, 10 maja, podczas Nocy Muzeów.

To wystawa przygotowywana przez zespół Fabryki Sztuk od kilku lat. Wypełnia trzy przestrzenie – dziedziniec tczewskiej placówki, także największe sale wystawiennicze dwóch kondygnacji. Kuratorką wystawy jest Małgorzata Kruk.


Rolę gospodarza i prowadzącą uroczystość otwarcia wystawy pełniła dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska. Wernisaż był przede wszystkim okazją do tego, żeby podziękować wszystkim tym, którzy dołożyli od siebie “cegiełkę”, dzięki której wystawa powstała. Począwszy od przedstawicieli samorządu miasta, poprzez sponsorów, twórców eksponatów interaktywnych, darczyńców którzy użyczyli elementy swoich pamiątkowych kolekcji, skończywszy na wszystkich pracownikach tczewskiej placówki. W klimat sentymentalnego odbioru epoki PRL wprowadził duet Jazzy Vibes. Po podziękowaniach przyszedł czas na oprowadzenie po wystawie.

Polska Rzeczpospolita Ludowa (w skrócie PRL) była oficjalną nazwą Polski od 1952 roku do 1989 roku. To czas politycznego zniewolenia i braku suwerenności Polski. Obraz tamtej epoki to ograniczenie praw człowieka, w tym wolności słowa, ideologizacja komunistyczna, atmosfera strachu, inflacja, długie kolejki, wszechobecne niedobory towarów, mieszkań. Celem wystawy jest jednak przedstawienie życia codziennego w tych czasach. Człowiek musiał dostosować się do sytuacji i próbował przecież cieszyć się życiem. Dlatego wystawa jest raczej sentymentalną wycieczką, a nie oceną rzeczywistości lat PRL. Wiele w niej kontekstów tczewskich, takich jak seans w kultowym kinie Wisła. Poza tym woda z saturatora, pokaz mody, klimat mieszkań tak podobnych do siebie – półkotapczan, meblościanka, pralka Frania, gramofon i setki innych przedmiotów. Można przypomnieć sobie również kultowe motocykle jak i rowery.

Dużą część ekspozycji stanowią pojazdy, które królowały na szosach. Samochody pochodzą z kolekcji tczewianina Wojciech Wickiego, który opowiedział nam o swojej motoryzacyjnej pasji.
Królowa szos Syrena 105 znajduje się na dziedzińcu Fabryki Sztuk, gdzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle muralu nawiązującego tematycznie do wystawy.