Tradycją obchodów Dnia Tczewa jest uroczysta sesja rady miejskiej. Odbyła się ona po wydarzeniach na placu Hallera w sali Centrum Kultury i Sztuki. Wręczono na niej nagrody i wyróżnienia – tytuły Tczewianina Roku, medale Pro Domo Trsoviensi i nagrodę Pro Obywatel.
Uroczysta sesja organizowana rokrocznie 30 stycznia to okazja do historycznych refleksji i przypomnienia okoliczności wyzwolenia miasta, jego powrotu do Polski. Przed sesją odbyła się inscenizacja wydarzeń z 1920 roku na tczewskim rynku z udziałem wojsk polskich i generała Józefa Hallera, który przybył również do sali Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej.
Krótki rys historyczny przedstawił Krzysztof Korda. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej mówił o wydarzeniach sprzed ponad stu lat. Była to prezentacja, podczas której wyświetlano grafiki i zdjęcia, dokumentujące powrót Tczewa do macierzy.
Podczas uroczystej sesji wręczono trzy wyróżnienia Rady Miejskiej – medale Pro Domo Trsoviensi. Uhonorowano nim Andrzeja Merchela, wieloletniego prezesa chóru Echo, który w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia. To właśnie chór Echo swoim występem uświetnił uroczystą sesję.
Medalem pro domo trsoviensi uhonorowano również człowieka sportu, czyli związanego z sekcja bokserską Wisły Tczew Ryszarda Krużę. Syn niezapomnianego Józefa Kruży od dziecka poświęcał się tczewskiemu boksowi – jako zawodnik, potem wieloletni trener. Nagroda pro domo trafiła także do Janusza Landowskiego, który również odziedziczył po ojcu wielką pasję. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej zajmuje się od lat promocją kociewskiej kultury.
Nagroda prezydenta miasta – Tczewianin Roku 2022 – trafiła do dwóch osób. Mirosław Pobłocki uhonorował Józefa Bejgrowicza – multimedalistę sportów siłowych, który w ubiegłym roku w wieku 70 lat osiągał duże sukcesy – w tym wywalczył, bijąc kilka rekordów, mistrzostwo świata w trójboju siłowym federacji GPC w swojej kategorii wiekowej. W kategorii open był na tych mistrzostwach piąty. Zdobywał też tytuły krajowe i europejskie.
Tytuł tczewianina Roku przyznano Bejgrowiczowi drugi raz, podobnie jak kapitanowi Maciejowi Sodkiewiczowi, znanemu w naszym kraju organizatorowi niezwykłych ekspedycji żeglarskich, który w ubiegłym roku dopłynął z tczewską flagą na północne krańce Zatoki Foxe’a w Arktyce, gdzie nigdy wcześniej nie powiewała polska bandera. To nagroda za udowodnienie, że marzenia nie mają granic, a życie może być przygodą – mówił prezydent Pobłocki.
Po raz trzeci podczas uroczystej sesji wręczana jest nagroda Pro Obywatel, która jest efektem konkursu przeprowadzonego przez stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski
Kapituła jako laureatkę za rok 2022 w kategorii miasto Tczew wybrała Karolinę Kornas. Animatorkę kultury, organizujacą wiele projektów muzycznych, dyrygentkę chóralną, instruktorkę wokalną wspierającą rozwój artystyczny mieszkańców naszego regionu.