„Ekspresem do zmian” tak zatytułowany jest cykl szkoleń tczewskich bibliotekarzy dofinansowany z Ministerstwa Kultury. Pracownicy książnic w naszym mieście uczestniczą w zajęciach, na których będą przygotowywać się do zmian unowocześniających tczewskie placówki.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie to instytucja samorządu miejskiego, któą tworzy dziewięć filii bibliotecznych na większości osiedli naszego miasta. Najważniejszym zadaniem jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych oraz udostępnianie książek. Placówka funkcjonuje na wysokim poziomie, ma blisko 13 tysięcy stałych czytelników, którzy rocznie odwiedzają filie ponad 160 tysięcy razy.
To są statystyki znacznie powyżej średniej krajowej, a mimo to dyrektor Krzysztof Korda i jego pracownicy chcą, by oferta MBP była szersza i związana nie tylko z wypożyczaniem książek. Stąd organizacja zajęć: lekcji bibliotecznych, sesji regionalnych, historycznych czy wystaw i spotkań autorskich.
Bibliotekarze mają być specjalistami nie tylko w dziedzinie literatury, maja być otwarci na pracę w zespole, na animację zajęć dla dzieci, seniorów czy całych rodzin. Projekt Ekspresem do zmian obejmuje pięć sesji szkoleniowych. Pierwsza z nich przeprowadzona była ze specjalistką psychologiem, która między innymi mówiła o przełamywaniu stereotypów.
Tematem kolejnego szkolenia będzie wypalenie zawodowe, a następne zajęcia to warsztaty, na których bibliotekarze będa poznawać nowe technologie.