Konsorcjum samorządów z Gdyni, Gdańska, Tczewa i Wejherowa otrzyma stuprocentowe wsparcie Unii Europejskiej na kompleksowe doradztwo przy wdrażaniu pojazdów wodorowych w komunikacji miejskiej. Pomorski projekt konkurował z innymi pomysłami z całej Unii i jako jeden z jedenastu na trzydzieści pięć wniosków złożonych w tym konkursie został oceniony pozytywnie.
Tczew konsekwentnie zmierza w kierunku proekologicznych rozwiązań komunikacyjnych. Prezydent miasta, Mirosław Pobłocki – wciąż deklaruje swój akces do innowacyjnych programów mających na celu zastąpienie przynajmniej części miejskich autobusów napędzanych tradycyjnym paliwem, tymi zasilanymi energią elektryczną czy paliwem wodorowym. Cieszy go też współpraca z firmą Lotos i wsparcie ekspertów w dziedzinie paliwa wodorowego, co pozwoli miastu szybciej i skuteczniej zrealizować cel.
Mariusza Wiórka, pełnomocnika ds. elektromobilności Urzędu Miejskiego zapytaliśmy o szczegóły związane z projektem i wsparciem unijnym na doradztwo przy wdrażaniu autobusów wodorowych.
Wykorzystanie wodoru jako alternatywnego źródła energii przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i poprawy jego jakości w mieście.