Od połowy września drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby w wieku powyżej 12 lat, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej, a od października dotyczy to także dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Sprawdziliśmy, czy w Tczewie nadal jest zainteresowanie szczepieniami przeciwko koronawirusowi.
Od 22 lipca drugą dawkę przypominająca mogą przyjmować osoby, które skończyły 60 lat. Już wcześniej możliwość zaszczepienia się po raz czwarty miały osoby w wieku 80 lat. Z kolei od 16 września każda osoba, która ukończyła 12 lat, może zaszczepić się drugą dawką przypominającą, a od 3 października jest to możliwe w przypadku dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ministerstwo Zdrowia informuje, że czwarte szczepienie wykonywane jest preparatami przeciwko wariantom Omikron. W zdecydowanej większości przypadków chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją. E-skierowanie na szczepienie drugą dawką przypominającą można znaleźć w swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Sprawdziliśmy na przykładzie punktu szczepień należącego do Szpitali Tczewskich, czy mieszkańcy naszego miasta i powiatu korzystają z drugiej dawki przypominającej.
Początkowo masowy punkt szczepień administrowany przez Szpitale Tczewskie znajdował się w hali sportowej ósemki, następnie w dawnym budynku Domu Dziecka, a od kwietnia znajduje się na terenie szpitalnego kompleksu przy ul. 30 Stycznia w tak zwanym białym domku. Obecnie nie ma aż tylu chętnych na szczepienia, co wiele miesięcy temu, przez co punkt nie jest czynny zbyt często, aczkolwiek wystarczająco względem obecnego zapotrzebowania.
Z danych udostępnionych na stronie rządowej wynika, że do tej pory w pełni zaszczepionych Polaków jest ponad 22 miliony, co stanowi 59 procent ogółu. Łączna liczba wykonanych szczepień w skali kraju to niemal 57 milionów. Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to najwięcej zaszczepionych osób jest w wieku od 61 do 70 lat. Liczba niepożądanych odczynów w skali całego kraju wynosi ponad 18 tysięcy. Z udostępnionego wykresu wynika, że w 2021 roku szczepiło się zdecydowanie więcej Polaków niż w roku bieżącym. Prezesa Szpitali Tczewskich dopytaliśmy, czy prócz pacjentów, którzy zgłaszają się po dawki przypominające, zdarzają się też tacy, którzy dotąd nie szczepili się przeciwko COVID ani razu.
Nadeszła jesień, a co za tym idzie sezon infekcji dróg oddechowych, przez co łatwiej zarazić się nie tylko przeziębieniem, ale także i COVID-em. Prezes Szpitali Tczewskich uważa, że po wielu miesiącach od przyjęcia trzeciej dawki, czyli pierwszej przypominającej, warto zgłosić się po kolejną.