„Motyli Zakątek” powstał w sąsiedztwie „deptaku kolejowego” na Osiedlu Suchostrzygi – w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 12. Wśród uczniów tej szkoły jest dziecko chore na mukowiscydozę.
W Polsce na mukowiscydozę cierpi około dwóch tysięcy osób. W Tczewie też ich nie brakuje. Jedną z nich jest Zuzia uczennica pierwszej klasy szkoły podstawowej nr 12, gdzie w sąsiedztwie placówki przy „deptaku kolejowym” powstał motyli ogród z roślinami zwabiającymi motyle, między innymi budlejami Dawida. Motyl to symbol osób cierpiących na tę chorobę, ze względu na to, że ich płuca wyglądają podobnie jak skrzydła motyla. A zakątek motyli powstał dlatego, aby uświadomić ludziom, że wśród nas żyją osoby borykające się z mukowiscydozą.
Pracami ogrodniczymi zajęła się Zieleń Miejska.
Uroczyste otwarcie „Motylego zakątka” odbyło się z udziałem prezydentów Tczewa i przedszkolaków wyposażonych w kolorowe wiatraczki a wstążkę przecięła, chora na mukowiscydozę Zuzia. Ogródek powstał między innymi z inicjatywy mamy Zuzi Barbary Driewit. Czemu ma służyć ten ogródek? Zwróceniu uwagi osobom zdrowym, że wśród nich żyją też inne z chorobą genetyczną, jaką jest mukowiscydoza.
Zakładanie „Motylich ogrodów” jest ważne dla chorych na mukowiscydozę, choćby z psychologicznego punktu widzenia.
Wiceprezes Maciej Konkol wspomniał o niektórych sposobach walki z mukowiscydozą.