Sprawdziliśmy, czy tczewskie szkoły borykają się z problemem masowych odejść nauczycieli, z którym zmaga się wiele miast. Okazuje się, że w przypadku Tczewa problemy są jedynie jednostkowe. Zarówno Urząd Miejski jak i Starostwo potwierdzają, że w przypadku tczewskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych masowe odejścia nauczycieli nie występują.
Od kilku miesięcy media ogólnopolskie donoszą o masowych odejściach nauczycieli ze swojego zawodu z powodu zbyt niskich zarobków. Część z nich zmienia całkowicie branżę, a niektórzy wyjeżdżają za granicę. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewnia, że żadnych masowych odejść nie ma, choć faktycznie zdarzają się one głównie w większych miastach. Sprawdziliśmy, jak w nowym roku szkolnym sytuacja wygląda w tczewskich szkołach podstawowych. Dyrektorzy zapewniają, że masowe odejścia w naszym mieście nie występują. Zdarzają się jedynie jednostkowe problemy oraz trudności ze znalezieniem nauczycieli języka polskiego dedykowanych uczniom z Ukrainy.
Brak problemów w tczewskich podstawówkach potwierdza również Urząd Miejski. Naczelnik Wydziału Edukacji Sylwia Olek poinformowała nas, że w placówkach została zabezpieczona pełna obsada pedagogiczna, w efekcie czego nie ma braków kadrowych. Z kolei rzecznika prasowego tczewskiego starostwa spytaliśmy, jak sytuacja wygląda w szkołach ponadpodstawowych. Tu również otrzymaliśmy dobrą wiadomość. Marcin Stolarski przekazał nam, że na ten moment nie ma zagrożeń i że jest wiele scenariuszy, które mogą się pojawić, a na które starostwo się przygotowuje.
Większe problemy w tczewskich szkołach mogą zacząć się wtedy, kiedy placówki otrzymają wyższe rachunki np. za prąd czy ogrzewanie. Urząd Miejski informuje, że na chwilę obecną wzrosty cen jeszcze nie powodują zagrożenia i przez cały czas są przez służby finansowe monitorowane; w zależności od tego jak sytuacja będzie się rozwijała, w urzędzie będą na bieżąco podejmowane stosowne decyzje. Z kolei starostwo przypomina, że większość szkół przeszła już kompletną termomodernizację, a pozostałe są w trakcie lub będą realizowane w kolejnych latach. Według samorządu te inwestycje w dużym stopniu wpłyną na zmniejszenie zapotrzebowania w kwestii energii.