Podczas wernisażu w Fabryce Sztuk Zbigniew Żurawski pokazał, w jaki sposób wykonywane są meble gdańskie oraz ich bogatą ornamentykę rzeźbiarską.
W kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej odbył się bardzo ciekawy i dość niecodzienny wernisaż rzemiosła pomorskiego, z którym kojarzą się dwa słowa: tradycja i piękno. W niecodzienny też sposób otworzyła go gospodyni wystawy – dyrektor Alicja Gajewska…
Tematem przewodnim wystawy były meble gdańskie, które dzięki swojej formie oraz długowiecznej tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła. Zbigniew Żurawski, pochodzący z Gdańska archeolog z wykształcenia i z zamiłowania twórca wyjątkowych mebli jest stolarzem artystą, mistrzem swojego fachu. Spod jego dłuta wychodzą prawdziwe dzieła sztuki.
Meble gdańskie,niegdyś spotykane na dworach królewskich i w mieszczańskich kamienicach, dziś wracają nie tylko jako funkcjonalne meble, ale przede wszystkim dzieła sztuki. Zbigniew Żurawski był autorem przedstawionych na wystawie bogato zdobionych mebli gdańskich. Wykonuje je od niemal 30-tu lat, ręcznie i całkowicie z drewna. W jego pracowni powstają fotele dla Honorowych Obywateli Miasta Gdańsk. Otrzymali je m.in.: Ryszard Kaczorowski, Tadeusz Mazowiecki, Helmut Kohl, a ostatnio Andrzej Wajda.
Wykonane przez Zbigniewa Żurawskiego meble podziwiać można w najbardziej prestiżowych miejscach, takich jak: Archikatedra Oliwska, Bazylika Mariacka, Nowy Ratusz, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, czy Dom Uphagena w Gdańsku. Największym wyróżnieniem i zaszczytem dla pracowni Zbigniewa Żurawskiego było wykonanie stołu ołtarzowego, tronu oraz ambonki dla celebry papieskiej Ojca Świętego Jana Pawła II na Hipodromie w Sopocie w 1999 roku. Zbigniew Żurawski to prawdziwy pasjonat.
Ekspozycja będzie czynna do 9 kwietnia. Wstęp wolny!