Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Autobusy Gryfa zastąpiły Meteora

W poniedziałek pierwszego lipca na ulice Tczewa wyjechały autobusy nowego przewoźnika. Firma Gryf z Żukowa będzie świadczyła usługi komunikacyjne przez najbliższe półtora roku. Jednocześnie pasażerowie pożegnali spółkę Meteor, której autobusy jeździły po Tczewie od stycznia 2012 roku.

Ostatniego dnia czerwca wygasła umowa na świadczenie usług komunikacyjnych w Tczewie z konsorcjum firm Meteor i Irex. Nowa umowa ze spółką Gryf z Żukowa będzie obowiązywać co najmniej do końca 2020 roku. Nie zmienił się system kamer, ceny biletów oraz rozkład jazdy, który od lipca jest dostępny pod nowym adresem internetowym komunikacja.tczew.pl. Co ważne, o ponad 500 procent wzrosły kary umowne dla przewoźnika za niewykonane kursy. Nowy kontrakt nie zobowiązuje przewoźnika do umieszczenia w autobusach wyświetlaczy i informacji głosowej o trasie przejazdu, natomiast zobowiązuje do odmłodzenia tczewskiego taboru. Nowością jest klimatyzacja dostępna w co drugim autobusie.

Mieszkańcy korzystający z komunikacji miejskiej muszą pamiętać, że 1 lipca przestały działać dotychczasowe karty miejskie. Niektórzy tczewianie wymieniają karty na nowe dopiero teraz, mimo że było to możliwe już w czerwcu. Jeśli pasażerowi pozostały środki na starej karcie to od 15 lipca w Punkcie Karty Miejskiej będzie mógł je przelać na nową kartę.

Dodajmy, że wewnątrz autobusów nastąpiła drobna zmiana – od teraz kasownik pełni jednocześnie funkcję czytnika karty miejskiej. W przypadku braku karty lub wyczerpania środków, tradycyjnie u kierowcy można zakupić bilet papierowy. Z kolei czytniki kart miejskich działają w autobusach Gryfa tak samo jak do niedawna w Meteorze.

Wielu kierowców pracujących do niedawna w firmie Meteor przeszło do Gryfa. Mimo to nowy przewoźnik nie zakończył rekrutacji.

Mieszkańcy chwalą nowego przewoźnika, ale nie zabrakło również wpadek. Jeden z pasażerów przekazał nam, że czytnik karty niesłusznie nie naliczył mu ulgi. Inna pasażerka wspomina o niedziałających czytnikach.

Autobusy Gryfa będą jeździły po ulicach Tczewa co najmniej do końca przyszłego roku. Co będzie później – tego w tej chwili nie wiadomo. Kolejna, tym razem ośmioletnia umowa ma zacząć obowiązywać wtedy, gdy na terenie całego obszaru metropolitalnego zostanie wprowadzony wspólny bilet. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ratusz ogłosi związany z tą umową przetarg.

AKTUALIZACJA:

Komunikat Urzędu Miejskiego w Tczewie:

„Uwaga, pierwszego dnia funkcjonowania nowego systemu, okazało się, że emerytom posługującym się kartą miejską, naliczana jest cena jak za przejazd według taryfy normalnej, a nie ulgowej. Ci, którzy otrzymali nową kartę miejska przed 1 lipca, powinni się zwrócić do Punktu Karty Miejskiej, gdzie ten błąd zostanie naprawiony. W kartach wydawanych od 1 lipca, błąd jest już usunięty. Nadpłacony koszt przejazdu zostanie zwrócony przez przewoźnika.”

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

  • 07:20 – Programy informacyjne TV Tetka

    Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1645), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Pogoda

  • 07:35 – Piosenka jest dobra na wszystko

    Międzyszkolny Festiwal Piosenki (2013)

  • 09:20 – Programy informacyjne TV Tetka

    Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1645), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Pogoda

  • 09:40 – Jubilaci w Urzędzie Stanu Cywilnego

    PREMIERA! Uroczystość rocznicowa tczewskich małżeństw z udziałem prezydenta miasta (20 listopada 2019)

  • 09:55 – Sesja Rady Miejskiej Tczewa

    Retransmisja z posiedzenia Rady Miejskiej Tczewa (31 października 2019)

  • 12:25 – Nie ma mowy! Odcinek 25

    Magazyn językowy. Sylwia Leszka pyta tczewian, jakie błędy językowe drażnią ich nabardziej (22 listopada 2019)

  • 12:40 – Tczew na żywo

    Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

  • 17:20 – Przegląd Tygodnia

    PREMIERA! Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

  • 17:50 – Graminator

    Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (18 listopada 2019)

  • 18:00 – Nie ma mowy! Odcinek 25

    Magazyn językowy. Sylwia Leszka pyta tczewian, jakie błędy językowe drażnią ich nabardziej (22 listopada 2019)

  • 18:10 – Temat Tygodnia. Obowiązkowe szczepienia dzieci

    Rozmowa na temat obowiązkowych szczepień dzieci. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Renata Szajkowska oraz Jerzy Jaśkowski (13 listopada 2019).

  • 19:00 – Niezapominajka 2019

    Trzecia edycja wokalnego konkursu Niezapominajka z udziałem utalentowanych dzieci ze szkół naszego regionu (30 października 2019)

  • 19:45 – Spotkanie autorskie: Sara Błąk

    Spotkanie z młodą pisarką Sarą Błąk w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie (2016)

  • 20:20 – Przegląd Tygodnia

    Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

  • 20:45 – Nie ma mowy! Odcinek 25

    Magazyn językowy. Sylwia Leszka pyta tczewian, jakie błędy językowe drażnią ich nabardziej (22 listopada 2019)

  • 20:55 – Ballady szwedzkie

    Z naszego archiwum. Jazzowy koncert Vivian Buczek z zespołem na festiwalu Ballads Of Europe w Niepołomicach (2013)

  • 22:00 – Festiwal Twórczości Kociewskiej 2016

    Koncert finałowy XI Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego (2016)

  • 23:30 – Tczew na żywo

    Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM