Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Będzie II etap przebudowy mostu

Rada powiatu zapewniła uchwałą pieniądze na wkład własny drugiego etapu przebudowy zabytkowego mostu na Wiśle.

Na sesji rady powiatu, jaka odbyła się we wtorek, radni podjęli dwie ważne uchwały dotyczące zabytkowego mostu tczewskiego na Wiśle. Zapewnili pieniądze na wkład własny inwestycji, pomimo braku wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego. Samorząd powiatu przyjął także rezolucję w sprawie ogłoszenia roku 2017 „Rokiem Mostu Tczewskiego”.

Sesję poprzedziły gorące dni – dyskusje i narady podczas spotkań zarządu powiatu i komisji stałych rady powiatu. Palącym problemem było zapewnienie wkładu własnego na drugi etap przebudowy mostu tczewskiego.

Przypomnijmy, że cała inwestycja szacowana jest na około 50 milionów złotych. Jeśli nie uda się zagwarantować wkładu własnego to pieniędzy z ministerstwa infrastruktury – czyli ponad 37 milionów nie będzie można w tym roku wykorzystać i inwestycja nie będzie kontynuowana. Nie udało się do dnia sesji rady powiatu, czyli 31 stycznia, uzyskać wsparcia finansowego od urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego. Być może takie wsparcie będzie, ale zarząd powiatu stanął przed dylematem – czy zapewnić całe 12,5 miliona złotych ze wsparciem tylko władz Tczewa? Wydatek 10,5 mln na jedną inwestycję to dla budżetu powiatu bardzo duże obciążenie.

Ostatecznie starosta tczewski zaproponował radzie zapewnienie finansowania poprzez: sprzedaż nieruchomości przy ulicy Armii Krajowej w Tczewie po byłym Powiatowym Zarządzie Dróg, także ze środków własnych oraz emisję obligacji, czyli zaciągnięcie zobowiązań w wysokości 5 milionów złotych. Ewentualna pomoc ze strony marszałka województwa pomorskiego umożliwiłaby emisję obligacji na mniejszą kwotę.

MONTAŻ FINANSOWY WKŁADU WŁASNEGO
NA DRUGI ETAP PRZEBUDOWY MOSTU TCZEWSKIEGO:

2 000 000 zł – wsparcie władz Tczewa z budżetu miasta
4 000 000 zł – sprzedaż działki po PZD przy ul. Armii krajowej
1 000 000 zł – rezerwa inwestycyjna budżetu powiatu
500 000 zł – środki własne powiatu tczewskiego
5 000 000 zł – emisja obligacji (kredyt)

Rada zaakceptowała taki sposób finansowania mostu, choć była świadoma co do ryzyka i wagi tej decyzji. Tylko jeden radny wstrzymał się od głosu, pozostali radni byli za.
Wprowadzenie autopoprawki do budżetu powiatu nie było jedyną uchwałą dotyczącą mostu.

Na wtorkowej sesji radni jednogłośnie przyjęli Rezolucję w sprawie ogłoszenia roku 2017 „Rokiem Mostu Tczewskiego”. Pozytywnie skomentował rezolucję gość sesji Łukasz Brządkowski przedstawiciel Dawnego Tczewa.

Podczas XXV Sesji Rady Powiatu Tczewskiego podejmowano także inne tematy. Jedna z uchwał pozwoli na wsparcie urzędu miasta i gminy Pelplin w wysokości 750 tys zł, które będą przekazane na modernizację tamtejszego stadionu. Radni przyjęli uchwałę dotyczącą planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Tczewskiego. Opracowanie to prezentował naczelnik wydziału komunikacji w starostwie powiatowym Zbigniew Urban. Ponadto rada zatwierdziła listę osób, które będą wyróżnione i nagrodzone za działalność sportowa i kulturalną w minionym roku.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1780), Informator kulturalny, Sport, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 07:45 - Biesiada literacka. Stanisława Celińska

  Z naszego archiwum. Spotkanie autorskie prowadzone w Fabryce Sztuk przez Krystiana Nehrebeckiego (2013)

 • 08:40 - III Bieg Morsa dla Pauliny

  Relacja z zakończenia sezonu czyli III Biegu Morsa z 3. kwietnia 2016 połączonego z charytatywną zbiórką dla Pauliny (3 kwietnia 2016)

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1780), Informator kulturalny, Sport, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 - Sesja Rady Miasta

  PREMIERA! Retransmisja sesji Rady Miasta Tczewa z 28 maja 2020 r.

 • 11:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  PREMIERA! Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 17:55 - Matura 1995 i 1996

  Z naszego archiwum: Matura 1995 i 1996. Zobacz relację sprzed 25 lat, jak wyglądały egzaminy maturalne w tczewskich szkołach.

 • 18:00 - Nocne Balladowanie 2013

  Koncert Pawła Orkisza z zespołem (2013)

 • 20:10 - Pchli Targ 2019

  Z archiwum TeTki. Handlowanie pod chmurką i inne atrakcje na Starówce (2 czerwca 2019)

 • 20:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 20:45 - Magazyn Abonenta TVK Telkab

  Informacje Telewizji Kablowej Telkab o nowościach i zmianach ważnych dla abonentów oraz ciekawostkach dostępnych w sieci TVK (czerwiec 2020)

 • 20:55 - Ballads Of Europe 2009

  Ballady Polskie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Koncert Pete'a Mortona i Stanisława Soyki

 • 22:25 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM