Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Czterech kandydatów na prezydenta

Poznaliśmy czwartego kandydata, który w zbliżających się wyborach samorządowych będzie walczył o fotel prezydenta Tczewa.

Najbliższe wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej w październiku lub w listopadzie. Będziemy wybierali nie tylko radnych do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, ale także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Premier Mateusz Morawiecki wciąż nie wyznaczył daty wyborów, ale już teraz znamy kilka nazwisk kandydatów na stanowisko prezydenta Tczewa.

Jako pierwszy chęć startu w zbliżających się wyborach ogłosił urzędujący 56-letni prezydent Mirosław Pobłocki, który pełni tę funkcję od 2010 roku. Wcześniej był na stanowisku zastępcy prezydenta Tczewa Zenona Odyi do spraw gospodarczych. W zbliżających się wyborach Mirosław Pobłocki będzie walczył o trzecią kadencję. Urzędujący włodarz reprezentuje lokalne ugrupowanie Porozumienie na Plus.

Jako drugi swoją kandydaturę ogłosił Marcin Krzywkowski z partii Wolność, który ubiegał się o fotel prezydenta Tczewa już cztery lata temu. Bez powodzenia kandydował również do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu. Ma 29 lat i jest doktorem nauk matematycznych. Pracuje jako naukowiec oraz nauczyciel akademicki. Krzywkowski jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularno-naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Kandydaturę 55-letniego Tadeusza Dzwonkowskiego zaproponowała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość. Dzwonkowski obecnie pełni funkcję starosty powiatu tczewskiego, a w poprzednich kadencjach był nie tylko radnym powiatowym, ale także członkiem zarządu powiatu tczewskiego. Przez wiele lat uczył historii i pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubiszewie i Gimnazjum nr 1 w Tczewie.

W ostatni poniedziałek cztery stowarzyszenia: Inicjatywa Samorządowa, Kociewski Klub Regionalny, Ruch Miejski Tczew Od Nowa oraz Kociewska Inicjatywa Samorządowa ogłosiły wspólnego kandydata na prezydenta Tczewa. Został nim 48-letni Wojciech Drzeżdżon, który w poprzednich latach pełnił funkcję m.in. dziekana oraz kierownika Katedry Dydaktyki w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. W latach 90-tych przez cztery lata przewodniczył Radzie do Spraw Rodziny przy ówczesnym prezydencie Tczewa. Aktualnie pracuje w Instytucie Pedagogiczno-Zawodowym, którego jest założycielem.

Nie jest jeszcze znany kandydat na prezydenta Tczewa, który będzie reprezentował Platformę Obywatelską. Nieoficjalnie mówi się o Bartoszu Paprocie lub Iwonie Nitzy. Wcześniej brany pod uwagę był również kandydat Komitetu Obrony Demokracji, Bartłomiej Kulas, który jednak wycofał się z prawyborów przeprowadzonych w Tczewie przez KOD i Platformę Obywatelską. Najprawdopodobniej nazwisko kandydata PO poznamy pod koniec sierpnia.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:35 - Piwnica św. Norberta

  Występ zespołu Piwnica św. Norberta na benefisie Pawła Orkisza (2014)

 • 18:00 - Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja niedzielnej mszy świętej z godz. 11.00 z parafii w Turzu

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:15 - Piętnastolecie Ogrodów Sztuk

  Jubileuszowa impreza zorganizowana przez Tczewskie Towarzystwo Kulturalne Brama połączona z koncertem pt. "Muzyka i poezja z Krakowa" (2017)

 • 20:05 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM