Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

W szpitalu zabraknie pielęgniarek?

Wiele polskich szpitali boryka się z niedoborem personelu pielęgniarskiego. Z kamerą udaliśmy się do prezesa Szpitali Tczewskich z pytaniem o sytuację w tczewskiej lecznicy.

Bez pielęgniarek żaden szpital nie może dobrze funkcjonować. Powinny być zachowane proporcje między ilością łóżek a liczbą pielęgniarek. To gwarantuje chorym lepszą opiekę i bezpieczeństwo. Tymczasem nie zawsze tak jest. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia na oddziałach zachowawczych – 0,6 pielęgniarki ma „przypadać” na jedno łóżko, na oddziałach zabiegowych – 0,7 a na oddziałach dziecięcych – 0,8 pielęgniarki. To oznacza, że na 30 pacjentów powinno przypadać 5 pielęgniarek, w tym oddziałowa. A nie jedna jak bywa teraz. Macieja Bielińskiego, prezesa szpitali tczewskich – zapytaliśmy ile obecnie pielęgniarek pracuje w lecznicy powiatowej i czy jest ich wystarczająca liczba?

Pielęgniarki są coraz starsze. Będą przechodzić na emeryturę. A młodsze i wykształcone często wybierają pracę w szpitalach za granicą w lepszych warunkach, również płacowych. Czy prezes Maciej Bieliński obawia się tego? Bierze to pod uwagę.

Istotne są też warunki płacowe, które mają wpływ na zatrudnianie pielęgniarek.

Czy kontrakt zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia ma odnosi się do liczby szpitalnych łóżek? Niekoniecznie, podpowiada Maciej Bieliński.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  PREMIERA! Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 17:40 – Graminator

  PREMIERA! Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 17:50 – Profesor Jan Strelau w MBP

  Spotkanie z pochodzącym z Tczewa znanym naukowcem-psychologiem w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie z 5. września 2015 r.

 • 19:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 19:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 19:50 – Ballady Kingi Rataj

  Z naszego archiwum. Koncert w ramach festiwalu Ballads Of Europe 2011 na dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach

 • 21:05 – Historia Mostów Tczewskich

  Szczegółowe opracowanie historii Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach (11 października 2019)

 • 21:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 21:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 21:50 – Biblioteczne Spotkania Regionalne. Żuławy

  Z naszego archiwum. Spotkanie z cyklu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Prelekcja Aleksandry Paprot o kulturze żuławskiej (19 września 2016 r.)

 • 23:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu