Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

kobiety z powiatu tczewskiego mogą poddać się bezpłatnym badaniom cytologicznym
Nasz Tczew

Zadbaj o zdrowie, zrób cytologię

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” jest hasłem
kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek województwa pomorskiego.

Profilaktyka zdrowotna wiąże się z działaniami mającymi na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Wszyscy, którzy chcą długo cieszyć się zdrowiem – powinni o tym pamiętać.
Doktor Magdalenę Wojtkiewicz, specjalistę onkologii klinicznej i radioterapii – zapytaliśmy jak badania profilaktyczne mogą uchronić kobiety przed rakiem szyjki macicy? Badanie cytologiczne może nawet uchronić życie kobiety.

Jak wyglądają statystyki i czy kobiety regularnie dokonują badań? Niestety, nie zawsze poddają się badaniom.

Doktor Magdalena Wojtkiewicz dodała, że rocznie w Polsce na raka szyjki macicy zachorowuje około trzech tysięcy kobiet z czego połowa umiera, ponieważ zgłosiła się w zaawansowanym stadium choroby. Ale, od lat osiemdziesiątych, kiedy wprowadzono w Polsce Profilaktyczne Programy Badań Cytologicznych, zachorowalność spadła o 50 %.

Kto może skorzystać z darmowych badań i na jakich zasadach? Kobiety, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej  cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Gdzie w Tczewie, bądź okolicy można skorzystać z darmowych badań w ramach programu „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”? Na stronie internetowej Copernicusa – www.cytologia-pomorze.pl jest formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić. Po czym organizator programu oddzwania do zainteresowanej badaniem kobiety i ustala termin wizyty.