Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Daleka, zimna północ to jej dom

W siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Iloną Wiśniewską – autorką reportażowych książek o krainach dalekiej północy, gdzie od 2010 roku mieszka.

Na spotkaniu omawiano trzy napisane przez Ilonę Wiśniewską książki. Polonistka i fototechnik z wykształcenia od 2010 roku mieszka w północnej Norwegii.

Życia na północy nauczyła się na Spitsbergenie, gdzie zaczęła się jej przygoda z mroźnym klimatem. Osada, w której mieszkała, to był prawdziwy tygiel kulturowy. Mieszkańców wiele różniło, ale też łączyła chęć poznania nowego miejsca, sprawdzenia siebie. O tym napisała reportaż zatytułowany „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”. Następnie autorkę zafascynowała północna Norwegia. Pusta, wyludniona i piękna, chociaż trochę straszna. Tam powstała książka „Hen. Na północy Norwegii”.

W książce „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” Wiśniewska opisała swój pobyt w jednym z domów dziecka, gdzie pracowała jako wolontariuszka. Wybrała miejsce, leżącą nieco na uboczu wyspę, w którym jak w soczewce skupiało się wszystko o czym chciała napisać.
Uczestnicy spotkania w bibliotece mogli dowiedzieć się m.in.: dlaczego noworodkom nadaje się imiona po zmarłych, jaki Grenlandczycy mają stosunek do śmierci, czy do ciszy, nocy polarnej można się przyzwyczaić i czym ich kultura różni się od naszej.

Uzupełnieniem rozmowy z pisarką były fotografie jej autorstwa. Podczas spotkania nie zabrakło pytań ze strony publiczności: jak wygląda życie codzienne mieszkańców, gdzie pracują i jak spędzają czas wolny. Jak to się dzieje, że są tak pogodni i pozytywnie nastawieni do życia.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Koncert muzyki gospel

  Koncert gospel w kościele św. Józefa (2013)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Poniedziałkowa msza odprawiona 22 kwietnia w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach (godz. 10.00)

 • 19:00 – Nie ma mowy! Odcinek 8

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (19 kwietnia 2019)

 • 19:05 – Walk Away i Urszula Dudziak

  Koncert zwieńczony uroczystym nadaniem studiu muzycznemu CKiS imienia Adama Wendta, saksofonisty i kompozytora zespołu Walk Away (styczeń 2017 r.)

 • 20:20 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 15 kwietnia 2019)

 • 20:35 – Temat Tygodnia. Wielkanoc

  Program publicystyczny w naszym studiu. Redaktor Sylwia Leszka rozmawia o znaczeniu Wielkanocy nie tylko dla chrześcijan z etnologiem Kamilą Gillmeister, socjologiem Aleksandrą Hotowy i katechetą Krzysztofem Szymańskim (17 kwietnia 2019)

 • 21:05 – In Memoriam 2017 - koncert Kayah

  Występ w tczewskim amfiteatrze Kayah i zespołu Royal String Quartet w ramach XVI Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (26 sierpnia 2017)

 • 22:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu