Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Jubileusz 60-lecia MKS Sambor

MKS Sambor Tczew w tym roku obchodzi swoje 60 urodziny. Z tej okazji w sali Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta jubileuszowa gala.

Gospodarzem jubileuszowej gali był prezes Sambora Eugeniusz Markowicz. Powitał gości i zaprosił do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez Lecha Kordę i Artura Wierzbickiego.

W 1957 roku z inicjatywy kilku osób powstał Międzyszkolny Klub Sportowy Sambor. powołano sekcje piłki ręcznej i lekkoatletyki, a pierwszym prezesem został ówczesny dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie Bronisław Kalkowski. Sekcję lekkoatletyczną od początku prowadził jeden z założycieli klubu, drugi w kolejności prezes Sambora Alojzy Cejrowski. W latach 70-tych powołano sekcję pływacką – później nazwaną perłą w koronie Sambora. Na bazie tych trzech dyscyplin sportu, przez 60 lat funkcjonowała największa sportowa struktura w naszym mieście. Sekcji przybywało, rozszerzał się zakres działań, liczba placówek, w których prowadzono sportowe szkolenie.

Klub ma się czym pochwalić. Wychowankowie osiągali wiele sukcesów na szczeblu krajowym a nawet międzynarodowym. Z Sambora wywodzą się pływaczki startujące na igrzyskach olimpijskich, wielokrotnie najlepsze w swoich konkurencjach w kraju, W Samborze zaczynali swoje kariery reprezentanci Polski kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej i lekkoatleci walczący o medale w mistrzostwach Polski. W ostatnich latach sekcja pływacka poszerzyła się o pokrewne dyscypliny – pięciobój nowoczesny czy triathlon i od niedawna zaczęła działać odrębna od Sambora struktura – UKS Dwójka Tczew. Ten klub już zbiera żniwo w postaci medali mistrzostw Polski, a nawet mistrzostw europy zdobywanych przez wychowanków Sambora.

Jubileuszowa gala służyła przypomnieniu wielu osiągnięć jak i podziękowaniu najlepszym zawodnikom, trenerom, działaczom jak i przyjaciołom klubu. Prezes Markowicz wraz z prezesem honorowym jackiem Wiśniewskim wręczyli blisko sto pamiątkowych imiennych wyróżnień i dyplomów. Były też życzenia i prezenty dla klubu – między innymi od prezydenta Tczewa i przedstawicieli wielu placówek czy stowarzyszeń. Prezydent w swoim przemówieniu odniósł się również do swojej decyzji o modernizacji stadionu przy ulicy Bałdowskiej, który według wcześniejszych zamierzeń władz miasta miał być zlikwidowany.

Podczas gali było wiele wzruszających momentów w tym wystąpienie aktualnego młodzieżowego rekordzisty Polski w dziesięcioboju lekkoatletycznym Patryka Barana, który podziękował trenerowi-legendzie tczewskiego klubu Józefowi Krawczykiewiczowi. Galę uświetnili występami uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Tczewie oraz muzyk znany ze swoich sportowych zamiłowań Michał „Wierzba” Saidowski.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 - III Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy

  Relacja z trzeciego rajdu rowerowego po Kociewiu i Powiślu, który odbył się 22-23 lipca 2017 r.

 • 18:00 - Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiana 25 sierpnia w kościele św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Staszica (godz. 9.30)

 • 19:00 - Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 - Nie ma większej miłości

  Spektakl teatralny w Centrum Kultury i Sztuki. Dramat biograficzny o życiu Świętego Maksymiliana Kolbego w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej działającej przy parafii świętego Józefa

 • 20:30 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM