Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Odnowiono mogiły bohaterów 1939 roku

Miłośnicy historii Tczewa odnowili nagrobek strzelca Michała Różanowskiego, który zginął krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska. Z kolei ratusz wyremontował kolejną zbiorową mogiłę z obrońcami Tczewa, którzy zginęli 1 września 1939 roku.

Sukcesem zakończyła się zbiórka pieniędzy na odnowienie nagrobka Michała Różanowskiego. 16 sierpnia 1939 r. 23-letni strzelec pełnił wartę w Kolniku, na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska. Zginął w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Jego grób znajduje się na tak zwanym starym cmentarzu. Zbiórkę pieniędzy na nowy nagrobek Różanowskiego zainicjowali członkowie Dawnego Tczewa. Na renowację nagrobka zebrano ponad 6700 zł.

Na tak zwanym nowym cmentarzu ratusz wyremontował zbiorową mogiłę żołnierzy 2. Batalionu Strzelców poległych w walce z Niemcami 1 września 1939 r. w obronie miasta Tczewa i mostów. Zadanie kosztowało ok. 21 tysięcy zł i zostało sfinansowane ze środków miejskich.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 9:30 w kościele św. Józefa w Tczewie

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 września 2019 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 15

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (13 września 2019)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Rodzinne Ogrody Działkowe

  Rozmowa na temat rodzinnych ogrodów działkowych, sposobu na zdrowe i aktywne spędzanie czasu. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Henryk Drewa, Marian Okapiec oraz Tomasz Baniecki (11 września 2019)

 • 20:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu