Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Pamięci poległych tczewskich saperów

16 kwietnia wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto. Dzień saperów był okazją do uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej dziesięciu poległym żołnierzom.

 

Święto Dnia Sapera obchodzone jest już od 1946 roku. Zostało ustanowione na cześć sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej 16 kwietnia 1945 roku. W tamtym okresie Saperzy wnieśli ogromny wkład w odzyskanie ziem polskich. W Siekierkach tego dnia był kulminacyjny moment. Właśnie tam saperzy przy budowie mostów i forsowaniu odnieśli sukces i pozwolili dalej iść na Berlin. Dla uczczenia tej rocznicy od lat w Polsce świętujemy Dzień Sapera – w Tczewie również. Dziś w Parku Kopernika odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej dziesięciu poległym saperom, którzy zginęli przy rozminowywaniu terenów z niewypałów. Nazwisko jednej osoby jest nieznane. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów, Szesnastego Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku, kombatanci oraz harcerze.

Tego dnia hołd oddawany jest wszystkim żołnierzom. Ale, władze miasta i powiatu Stowarzyszenie Tczewskich Saperów, kombatanci, harcerze i mieszkańcy Tczewa nie zapominają, o tych którzy stacjonowali w Tczewie – żołnierzach Szesnastego Tczewskiego Batalionu Saperów. Dlatego na dzisiejszej uroczystości nie mogło zabraknąć delegacji z Niska dokąd tczewscy saperzy zostali przeniesieni.

O niezaprzeczalnych zasługach saperów także tych dziesięciu z 16. Tczewskiego Batalionu Saperów , którzy zginęli podczas rozminowywania terenów w latach powojennych wspomniał major rezerwy Henryk Drewa.

Słowo boże wygłosił i tablicę poświęcił ks. Adam Gadomski proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Po tym nastąpiło składanie wiązanek i wieńców przez przybyłe delegacje służb mundurowych i oficjeli.

Podobne wpisy