Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

obrazy o ikonach
Nasz Tczew

Obrazy o ikonach Wyborskiego

Obrazy o ikonach – tak zatytułowana jest pierwsza tegoroczna wystawa malarstwa w Fabryce Sztuk, jaką otwarto w miniony poniedziałek. Autorem prac jest Paweł Wyborski.

Paweł Wyborski to ceniony na Pomorzu artysta, który pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, a obecnie mieszka w Gdańsku. Malarz, porusza się w ramach tradycyjnej olejnej techniki laserunkowej. Brał udział w ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, krajach zachodniej Europy). Laureat kilku prestiżowych wyróżnień. Ostatnio także za cykl „obrazów o ikonach”, jakie właśnie prezentowane są w Fabryce Sztuk. Punktem wyjścia konceptu tych prac jest założenie, że ikona nie jest tworem skostniałym, schematycznym. Artysta woli potraktować ją jako temat żywy i pokusić się o sprawdzenie granic tego fenomenu. Od lat prowadzi malarski dialog z tematyką ikony, jak sam określił w sposób luźny otwarty.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Wyborski wyjaśnił, że większość obrazów, jakie znalazły się na wystawie pochodzi z cyklu obrazy o ikonach, ale są też ikono-pejzaże i prace inspirowane całunem turyńskim.

Artysta serdecznie podziękował gościom za przybycie zachęcając do wspólnej rozmowy o inspiracjach. Występem wokalnym wernisaż uświetniła Maria Machnik. Wystawa będzie czynna do 27 stycznia.