Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

projekt gotowy
Nasz Tczew

Projekt gotowy, czy będą pieniądze?

Tadeusz Dzwonkowski w programie „Pytania do Starosty” poinformował, że wojewódzki konserwator zabytków zaakceptował projekt drugiego etapu przebudowy mostu tczewskiego na Wiśle. Mówił również, że pomyślnie przebiegają negocjacje w sprawie montażu finansowego tej inwestycji.

Po zaakceptowaniu projektu drugiego etapu przebudowy mostu przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, przygotowanie pełnej dokumentacji inwestycji jest na ostatniej prostej. Za kilka tygodni po uzyskaniu pozwolenia na budowę będzie można ogłosić przetarg na wymianę dwóch przęseł mostu, nad nurtem Wisły od strony Tczewa oraz budowę infrastruktury podziemnej pod przyszły portal wjazdowy. Póki co, nie ma jednak pieniędzy na drugi etap.

Przypomnijmy, że szacunkowy koszt to 49 milionów złotych, z czego ministerstwo infrastruktury może przekazać do 75 % tej kwoty. To oznacza, że właściciel obiektu, czyli starostwo powiatowe, ma zapewnić wkład własny w wysokości 12 milionów. Jeśli nie otrzyma wsparcia ze strony innych samorządów, inwestycja nie będzie kontynuowana. Kluczowe jest dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki nie potwierdził udziału w finansowaniu drugiego etapu przebudowy mostu. W budżecie miasta na 2017 rok nie ma punktu dotyczącego przekazania środków na ten cel. Ale negocjacje trwają. Starosta ma nadzieję, że zakończą się powodzeniem jeszcze w styczniu, by na najbliższych sesjach sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu tczewskiego i rady miejskiej w Tczewie można było uchwałami zapewnić finansowanie drugiego etapu przebudowy mostu.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z Tadeuszem Dzwonkowskim w styczniowej edycji programu Pytania do Starosty.