Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Pamiętali o ofiarach Katynia

W sobotę, 13 kwietnia – przy Panteonie Katyńskim w sąsiedztwie drugiego Liceum Ogólnokształcącego, zebrali się samorządowcy miasta i powiatu, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych i politycznych oraz młodzież szkolna i harcerze, by uczcić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

– Każdy z imieniem, nazwiskiem i kulą w głowie – mówił Jerzy Wierzbowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich, podczas uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, która odbyła się przy Panteonie Katyńskim w sąsiedztwie drugiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie. W obecności samorządowców miasta i powiatu, duchowieństwa, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych i politycznych oraz młodzieży szkolnej i harcerzy – przypomniał o tragicznych wydarzeniach narodu polskiego, które miały miejsce wiosną 1940 roku, kiedy NKWD wymordowało z motywów politycznych dziesiątki tysięcy obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę.
W tym roku Polacy – również tczewianie – 13 kwietnia po raz dwunasty obchodzili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, po tym jak 14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił go świętem państwowym. A jest ono obchodzone w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok dwunastu tysięcy polskich oficerów wymordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku.

25 lat temu – 13 kwietnia 1990 r. , Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej, nazywając ją „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”. Przez 50 lat władze sowieckie konsekwentnie zaprzeczały odpowiedzialności ZSRR za zamordowanie przez NKWD w 1940 r. dwudziestu dwóch tysięcy obywateli polskich: żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, naukowców, lekarzy, pedagogów, księży. Zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Wśród nich byli również tczewianie oraz osoby związane z naszym miastem. Wszystkim oddano cześć.
Katyńskie wiersze recytowali uczniowie II LO.

Słowo Boże wygłosił ks. dziekan Jacek Spychalski z parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Organizatorami uroczystości byli Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – XX Powiatowy Turniej KGW

  Z archiwum TeTki. Turniej Kół Gospodyń Wiejskich z 2016 r.

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (29 grudnia, godz. 12.30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 stycznia 2020 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 30

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (24 stycznia 2020)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. BIO-odpady i obowiązkowa segregacja

  Rozmowa na temat obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych oraz o zmianach, jakie zostały wprowadzone od stycznia 2020 roku, czyli o BIO-odpadach. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Adam Burczyk oraz Marcin Cejer (22 stycznia 2020 r.)

 • 20:20 – In Memoriam 2015. Konkurs

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (cz. 1)

   

 • 21:30 – In Memoriam 2015. Konkurs

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (cz. 2)

   

 • 22:40 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM