Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Piechowski uciekał dając świadectwo

Uciekałem, żeby żyć – taki tytuł nosi plenerowa wystawa poświęcona życiu Kazimierza Piechowskiego, jaką można oglądać na tczewskim węźle transportowym między wejściem na dworzec PKP i Galerią Kociewską.

Rok 2019 został ustanowiony w Tczewie i powiecie tczewskim rokiem Kazimierza Piechowskiego. W tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin legendarnego uciekiniera z Auschwitz i Honorowego Obywatela Miasta Tczewa.

Fabryka Sztuk postanowiła przypomnieć tę niezwykła postać. poprzez wystawę, której komisarzem jest Józef Ziółkowski.

Było to 20 czerwca 1942 roku wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem komendanta przez punkt kontrolny z obozu.

Poszczególne etapy życia Kazimierza Piechowskiego zostały zobrazowane za pomocą zdjęć, opatrzonych lapidarnym komentarzem, często w postaci wypowiedzi samego bohatera wystawy, odnotowanych w książkach, artykułach i wywiadach prasowych. Bardzo wymowna jest część wystawy dotycząca KL Auschwitz. Pokazane zdjęcia i rysunki zmuszają do refleksji nad dramatem pokolenia, które zaznało okrucieństwa wojny. O pokoleniu tym przypomniał na wernisażu Krzysztof Drażba z Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele samorządu miasta, powiatu, sejmiku samorządowego, Instytutu Pamięci Narodowej, młodzież szkolna, przyjaciele i znajomi K. Piechowskiego, mieszkańcy Tczewa. Jednym z nich był Edward Klaman – przyjaciel Piechowskiego z okresu, gdy mieszkał w Tczewie.

Piechowski zmarł 22 grudnia 2017 roku. Z Tczewem czuł najsilniejsza więź tu chciał być pochowany i uszanowano jego wolę. Wernisaż uświetnił występ Harcerskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Magdaleny Kubickiej-Netki.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Koncert muzyki gospel

  Koncert gospel w kościele św. Józefa (2013)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Poniedziałkowa msza odprawiona 22 kwietnia w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach (godz. 10.00)

 • 19:00 – Nie ma mowy! Odcinek 8

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (19 kwietnia 2019)

 • 19:05 – Walk Away i Urszula Dudziak

  Koncert zwieńczony uroczystym nadaniem studiu muzycznemu CKiS imienia Adama Wendta, saksofonisty i kompozytora zespołu Walk Away (styczeń 2017 r.)

 • 20:20 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 15 kwietnia 2019)

 • 20:35 – Temat Tygodnia. Wielkanoc

  Program publicystyczny w naszym studiu. Redaktor Sylwia Leszka rozmawia o znaczeniu Wielkanocy nie tylko dla chrześcijan z etnologiem Kamilą Gillmeister, socjologiem Aleksandrą Hotowy i katechetą Krzysztofem Szymańskim (17 kwietnia 2019)

 • 21:05 – In Memoriam 2017 - koncert Kayah

  Występ w tczewskim amfiteatrze Kayah i zespołu Royal String Quartet w ramach XVI Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (26 sierpnia 2017)

 • 22:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu