Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Przesłuchania w procesie prezydenta

W Sądzie Rejonowym w Malborku odbyło się kolejne posiedzenie z udziałem prezydenta Tczewa oskarżonego między innymi o przekroczenie uprawnień. Mirosław Pobłocki złożył wniosek o zmianę sędziego, a z kolei sędzia przesłuchał oskarżyciela posiłkowego i pierwszego świadka.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku prokuratura oskarżyła Mirosława Pobłockiego o przekroczenie uprawnień i złamanie ustawy o ochronie danych osobowych. Sprawa ma związek z plakatami, które w 2015 roku pojawiły się na terenie Tczewa. Widniał na nich wizerunek Pobłockiego w roli św. Mikołaja rozdającego pensje i premie prezesom miejskich spółek. Domniemanym inicjatorom akcji prezesi wytoczyli proces cywilny. Jako dowód wykorzystano nagrania z miejskiego monitoringu, na których mogły być widoczne osoby rozklejające plakaty. Nagrania te przekazał prezydent Tczewa z pominięciem policji.

W ostatni piątek w Sądzie Rejonowym w Malborku odbyło się kolejne posiedzenie. Kilka dni wcześniej pięciu świadków zostało odwołanych. Był to efekt wniosku złożonego przez Mirosława Pobłockiego. Dotyczył on wyłączenia z orzekania w tej sprawie wszystkich malborskich sędziów. Autorka aktu oskarżenia uznaje wniosek za bezzasadny. Podobnego zdania jest pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego. Jego klient, którego wizerunek został utrwalony na miejskim monitoringu, miał być jednym z domniemanych inicjatorów akcji plakatowej.

Wniosek Mirosława Pobłockiego dopiero zostanie rozpatrzony przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, ale mimo to w ostatni piątek sędzia Bartosz Bystrek postanowił przesłuchać prezydenta, oskarżyciela posiłkowego oraz jednego świadka, którego nie udało się sądowi odwołać. Pobłocki odmówił składania wyjaśnień do czasu rozpatrzenia wniosku przez Sąd Okręgowy. Odczytano jednak zeznania złożone przez prezydenta w prokuraturze, w których mówił między innymi, że przekazane przez niego nagrania były dowodem popełnienia przestępstwa zniesławienia. Akcję plakatową łączy z polityczną zemstą jednego z radnych.

W piątek przesłuchano również oskarżyciela posiłkowego. Potwierdził on, że na nagraniu monitoringu wysiada z samochodu, niesie coś w ręku i przechodzi obok słupa ogłoszeniowego. Z kolei jeden z byłych prezesów miejskich spółek, którego wizerunek pojawił się na plakacie, zeznał, że materiał dowodowy w postaci nagrania otrzymał od mecenas Grodzickiej.

Kolejne posiedzenie w Sądzie Rejonowym w Malborku zostało zaplanowane na 23 listopada, czyli miesiąc po wyborach samorządowych.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1683), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 - Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 stycznia 2020 r.)

 • 07:55 - Tczew Oczami Muz

  Z archiwum TeTki. Oratorium z okazji 750-lecia Tczewa z udziałem polskich wokalistów i orkiestry symfonicznej Le Quattro Stagioni (2011 r.)

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1683), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 - Puk Puk, tu Book Book

  Magazyn czytelniczy. Rozmowa z pisarzem i dziennikarzem Grzegorzem Rzeczkowskim, autorem książki "Obcym alfabetem" (17 września 2019)

 • 10:25 - In Memoriam 2019: Sztywny Pal Azji

  Osiemnasta edycja Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego In Memoriam. Koncert zespołu Sztywny Pal Azji (24 sierpnia 2019)

 • 10:45 - Zjazd Akordeonistów 2014

  Z naszego archiwum. Koncert duetu Adam Wendt i Cezary Paciorek na gali finałowej kilkudniowej imprezy organizowanej przez Fundację dla Tczewa

 • 11:10 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1683), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:35 - Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 stycznia 2020 r.)

 • 12:55 - Rodzinne tradycje strażackie

  Relacja z premiery książki Adama Murawskiego (18 października 2016 r.)

 • 13:50 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM