Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Poznaliśmy zawartość kapsuły czasu

Trzy miesiące mieszkańcy Tczewa czekali na otwarcie dziewiętnastowiecznej kapsuły czasu znalezionej przy remontowanym Moście Tczewskim. W środku archeolodzy znaleźli dziesięć monet oraz dwa dokumenty.

Przypomnijmy, że 15 kwietnia podczas rozbiórki zachodniego przyczółka Mostu Tczewskiego jeden z pracowników firmy Banimex natrafił na kamień węgielny, tablicę z inskrypcją oraz kapsułę czasu. Dokładnie 27 lipca 1851 roku, czyli sześć lat przed oficjalnym otwarciem Mostu Tczewskiego, wmurowania kamienia węgielnego dokonał ówczesny król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Przez trzy miesiące zawartość kapsuły pozostawała zagadką. W czwartek w pracowni Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku naukowcy w towarzystwie starosty tczewskiego otworzyli pojemnik. W środku znaleziono dziesięć monet z połowy XIX wieku oraz dwa zawiniątka, prawdopodobnie pergaminowe. Ze zbiorem monet zapoznała się specjalistka z zakresu numizmatyki, która stwierdziła, że monety pochodzą z mennicy berlińskiej. Niestety dwa zawinięte dokumenty nie zostały zachowane w dobrym stanie.

W najbliższym czasie archeolodzy zamierzają rozprostować znalezione dwa dokumenty i spróbować ustalić ich treść.

W odkryciu kapsuły czasu i kamienia węgielnego duże zasługi mają członkowie Dawnego Tczewa. Już na początku prac rozbiórkowych Mostu Tczewskiego sygnalizowali wykonawcy, że pod przyczółkiem jest szansa na takie odkrycie. Zawartość kapsuły nieco rozczarowała miłośników historii.

O tym czy i kiedy uda się odczytać dwa pergaminy, archeolodzy będą informować. Spytaliśmy, jakiego rodzaju treści możemy się spodziewać.

W przyszłości władze powiatu planują umieścić przy Moście Tczewskim współczesną kapsułę czasu. Starosta apeluje do mieszkańców o nadsyłanie propozycji co w nowej kapsule mogłoby zostać uwiecznione. Z kolei znalezione XIX-wieczne monety oraz dwa pergaminy będzie można w przyszłości oglądać w odbudowanym zachodnim przyczółku mostu. Dopóki konstrukcja ta nie powstanie, znaleziska zostaną umieszczone w Fabryce Sztuk.

W przyszłym tygodniu na antenie Telewizji Tetka wyemitujemy dłuższą relację z otwarcia kapsuły czasu.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – Historia Mostów Tczewskich

  Szczegółowe opracowanie historii Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 11.00 w kościele św. Józefa w Tczewie

 • 18:45 – Występ grupy Pass

  Z naszego archiwum. Występ grupy muzycznej Pass na benefisie Pawła Orkisza w Nowohuckim Centrum Kultury (2014)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 19:35 – Złoty naparstek

  Bajkowy spektakl w wykonaniu rodziców dzieci z przedszkola Sióstr Miłosierdzia i pracowników tej placówki (27 kwietnia 2019)

 • 20:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM