Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Rekordy i wpadki systemu Mevo

System roweru metropolitalnego Mevo okazał się strzałem w dziesiątkę, choć nadal boryka się z kilkoma problemami. Sprawdzamy, kiedy możemy spodziewać się drugiego etapu oraz czy jest szansa na to, aby system został poszerzony o otaczającą Tczew gminę wiejską.

Pod koniec marca po kilkumiesięcznych opóźnieniach w czternastu pomorskich gminach uruchomiono pierwszy etap systemu roweru metropolitalnego Mevo. Zakłada on udostępnienie 30% rowerów wspomaganych elektrycznie. W Tczewie jest to dokładnie 48 sztuk rozlokowanych na 28 stacjach. Przy dworcu kolejowym w pierwszym etapie przewidziano 5 rowerów, a w przypadku pozostałych stacji jeden lub dwa. Gdy ruszy drugi etap systemu Mevo, docelowo na terenie Tczewa będzie 160 rowerów. Większość stacji w Tczewie będzie wyposażonych od pięciu do sześciu rowerów, a przy dworcu PKP będzie ich siedemnaście. W ciągu pierwszych kilkunastu dni funkcjonowania w całym systemie zarejestrowało się niemal sześćdziesiąt tysięcy użytkowników, w tym prawie dwa tysiące tczewian. Najwięcej wypożyczeń zarejestrowano przy dworcu kolejowym oraz na dwóch stacjach na Suchostrzygach, na ulicy Topolowej i Żwirki.

Mimo rekordowej liczby wypożyczeń, wielu użytkowników skarży się nie tylko na małą liczbę rowerów, ale na jednoślady z rozładowanymi bateriami. W ostatnią niedzielę marca system został całkowicie wyłączony, ponieważ wykonawca potrzebował dodatkowego czasu na doładowanie baterii.

Firmie NextBike, czyli operatorowi systemu, zostały już naliczone kary za opóźnienia wynoszące ponad milion złotych.

W chwili obecnej mieszkańcy miasta mogą wypożyczyć rowery Mevo i jeździć nimi także poza Tczewem. Należy jednak pamiętać o tym, aby po zakończeniu rowerowej wycieczki za miasto wrócić do Tczewa i oddać Mevo najlepiej przy jednej ze stacji. W przypadku pozostawienia roweru poza obszarem Mevo, użytkownikowi mogą grozić kilkusetzłotowe kary. Wójt gminy Tczew jest zainteresowany, aby w przyszłości przystąpić do systemu.

Przypomnijmy, że szczegółowe zasady korzystania z systemu można znaleźć na stronie rowermevo.pl.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Koncert muzyki gospel

  Koncert gospel w kościele św. Józefa (2013)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Poniedziałkowa msza odprawiona 22 kwietnia w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach (godz. 10.00)

 • 19:00 – Nie ma mowy! Odcinek 8

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (19 kwietnia 2019)

 • 19:05 – Walk Away i Urszula Dudziak

  Koncert zwieńczony uroczystym nadaniem studiu muzycznemu CKiS imienia Adama Wendta, saksofonisty i kompozytora zespołu Walk Away (styczeń 2017 r.)

 • 20:20 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 15 kwietnia 2019)

 • 20:35 – Temat Tygodnia. Wielkanoc

  Program publicystyczny w naszym studiu. Redaktor Sylwia Leszka rozmawia o znaczeniu Wielkanocy nie tylko dla chrześcijan z etnologiem Kamilą Gillmeister, socjologiem Aleksandrą Hotowy i katechetą Krzysztofem Szymańskim (17 kwietnia 2019)

 • 21:05 – In Memoriam 2017 - koncert Kayah

  Występ w tczewskim amfiteatrze Kayah i zespołu Royal String Quartet w ramach XVI Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (26 sierpnia 2017)

 • 22:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu