Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Rekordy i wpadki systemu Mevo
Nasz Tczew

Rekordy i wpadki systemu Mevo

System roweru metropolitalnego Mevo okazał się strzałem w dziesiątkę, choć nadal boryka się z kilkoma problemami. Sprawdzamy, kiedy możemy spodziewać się drugiego etapu oraz czy jest szansa na to, aby system został poszerzony o otaczającą Tczew gminę wiejską.

Pod koniec marca po kilkumiesięcznych opóźnieniach w czternastu pomorskich gminach uruchomiono pierwszy etap systemu roweru metropolitalnego Mevo. Zakłada on udostępnienie 30% rowerów wspomaganych elektrycznie. W Tczewie jest to dokładnie 48 sztuk rozlokowanych na 28 stacjach. Przy dworcu kolejowym w pierwszym etapie przewidziano 5 rowerów, a w przypadku pozostałych stacji jeden lub dwa. Gdy ruszy drugi etap systemu Mevo, docelowo na terenie Tczewa będzie 160 rowerów. Większość stacji w Tczewie będzie wyposażonych od pięciu do sześciu rowerów, a przy dworcu PKP będzie ich siedemnaście. W ciągu pierwszych kilkunastu dni funkcjonowania w całym systemie zarejestrowało się niemal sześćdziesiąt tysięcy użytkowników, w tym prawie dwa tysiące tczewian. Najwięcej wypożyczeń zarejestrowano przy dworcu kolejowym oraz na dwóch stacjach na Suchostrzygach, na ulicy Topolowej i Żwirki.

Mimo rekordowej liczby wypożyczeń, wielu użytkowników skarży się nie tylko na małą liczbę rowerów, ale na jednoślady z rozładowanymi bateriami. W ostatnią niedzielę marca system został całkowicie wyłączony, ponieważ wykonawca potrzebował dodatkowego czasu na doładowanie baterii.

Firmie NextBike, czyli operatorowi systemu, zostały już naliczone kary za opóźnienia wynoszące ponad milion złotych.

W chwili obecnej mieszkańcy miasta mogą wypożyczyć rowery Mevo i jeździć nimi także poza Tczewem. Należy jednak pamiętać o tym, aby po zakończeniu rowerowej wycieczki za miasto wrócić do Tczewa i oddać Mevo najlepiej przy jednej ze stacji. W przypadku pozostawienia roweru poza obszarem Mevo, użytkownikowi mogą grozić kilkusetzłotowe kary. Wójt gminy Tczew jest zainteresowany, aby w przyszłości przystąpić do systemu.

Przypomnijmy, że szczegółowe zasady korzystania z systemu można znaleźć na stronie rowermevo.pl.