Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Smoliński znów w Sejmie, Świlski w Senacie

Znamy oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do polskiego Parlamentu. Prawo i Sprawiedliwość utrzymało większość sejmową, ale straciło ją w Senacie. Wśród dwunastu nowo wybranych posłów z okręgu gdańskiego jest tczewianin Kazimierz Smoliński z PiS. Z kolei Ryszard Świlski z Koalicji Obywatelskiej zdobył w gdańskim okręgu mandat senatora.

W poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że Prawo i Sprawiedliwość, czyli zwycięzca w wyborach do Sejmu otrzymał 235 mandatów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska ze 134 mandatami, a na trzecim Lewica z 49. W Sejmie zasiądzie również 30 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 11 Konfederacji. Jeden poseł będzie reprezentował mniejszość niemiecką. Z sejmowej arytmetyki wynika, że PiS nadal może rządzić samodzielnie, jednak mimo zdecydowanie większej liczby głosów i mimo lepszego wyniku procentowego, partia rządząca wraca do punktu wyjścia – w nowym Sejmie będzie miała dokładnie tyle samo mandatów co na początku mijającej kadencji. Zwycięzca wyborów nie ma powodów do radości w Senacie. Tu mimo wygranej Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 49 mandatów na 100, czyli utraciło większość.

Województwo pomorskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym najwięcej głosów do Sejmu otrzymali kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Mandat w okręgu gdańskim zdobyli:

Jarosław Wałęsa – 61 805 głosów
Piotr Adamowicz – 41 795 głosów
Agnieszka Pomaska – 39 103 głosy
Sławomir Neumann – 25 202 głosy
Małgorzata Chmiel – 13 557 głosów
Jerzy Borowczak – 5491 głosów

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 4 mandaty. Posłami zostali:

Nowi posłowie Prawa i Sprawiedliwości
Kacper Płażyński – 89 384 głosów
Jarosław Sellin – 29 834 głosów
Kazimierz Smoliński – 10 993 głosów
Tadeusz Cymański – 8019 głosów

Jeden mandat otrzymała przedstawicielka Lewicy:

Beata Maciejewska – 23 319 głosów

oraz przedstawiciel Konfederacji:

Michał Urbaniak – 14 918 głosów

W powiecie tczewskim i w Tczewie po raz pierwszy wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Tczewianie najwięcej głosów, bo ponad 4600 oddali na mieszkańca Tczewa, Kazimierza Smolińskiego z PiS. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Płażyński z PiS, a na trzecim Jarosław Wałęsa z KO.

Głosy mieszkańców Tczewa:
Kazimierz Smoliński (PiS) – 4 613 głosów
Kacper Płażyński (PiS) – 3 323 głosy
Jarosław Wałęsa (KO) – 2 541 głosów

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku rekordzistów w skali całego okręgu gdańskiego. Największe poparcie zdobył Kacper Płażyński z PiS z wynikiem niemal 90 tysięcy głosów. Na drugim miejscu znalazł się Jarosław Wałęsa z KO, a na trzecim Piotr Adamowicz również z KO.

Rekordziści w skali całego okręgu gdańskiego:
Kacper Płażyński (PiS) – 89 384 głosy
Jarosław Wałęsa (KO) – 61 805 głosów
Piotr Adamowicz (KO) – 41 795 głosów

W wyborach do Sejmu kandydowało łącznie siedmiu mieszkańców miasta i gminy Tczew. Spośród nich najwięcej głosów uzyskał Kazimierz Smoliński z PiS z całkowitym wynikiem niemal 11 tysięcy głosów. Mimo wyższej frekwencji w porównaniu do poprzednich wyborów jest to spadek o ok. 1,5 tysiąca głosów. Debiutująca w wyborach do Sejmu mieszkanka Knybawy Iwona Ochocka z Lewicy zdobyła łącznie niemal 2900 głosów. Na trzecim miejscu wśród tczewskich kandydatów znalazł się Jan Kulas z KO, który zdobył 1600 głosów, czyli o niemal 3000 mniej niż poprzednio. W Tczewie na aferze taśmowej stracił mieszkaniec gminy Starogard Sławomir Neumann z KO, który co prawda w całym okręgu zdobył ponad 25 tysięcy głosów, czyli o 5 tysięcy więcej niż 4 lata temu, ale w Tczewie oddano na niego ok. 1200 głosów, czyli o 800 mniej niż poprzednio. Kazimierz Smoliński komentuje swój wynik.

Rekordziści spośród tczewskich kandydatów w skali okręgu:
Kazimierz Smoliński (PiS) – 10 993 głosy
Iwona Ochocka (Lewica) – 2 885 głosów
Jan Kulas (KO) – 1 602 głosy

Nowym senatorem, który pokonał Antoniego Szymańskiego z PiS został Ryszard Świlski z Koalicji Obywatelskiej, dotychczasowy wicemarszałek województwa pomorskiego.

Głównym tematem tczewskiej kampanii wyborczej była przedłużająca się odbudowa mostu. Zarówno poseł Smoliński jak i senator Świlski podtrzymują obietnicę zabiegania o zdobycie 100% środków potrzebnych do zakończenia odbudowy w wariancie historycznym.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (14 stycznia 2020 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 29

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (17 stycznia 2020)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kuchni

  Rozmowa z szefami lokalnych sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz z prezesem Szpitali Tczewskich na temat organizacji oraz efektów wielkiej społecznej zbiórki pieniędzy (15 stycznia 2020 r.)

 • 20:15 – Nocne Balladowanie 2012

  Festiwal Ballads Of Europe na Zamku Królewskim w Niepołomicach - koncert Pawła Orkisza z zespołem oraz zaproszonych gości - część 1

 • 21:50 – Nocne Balladowanie 2012

  Festiwal Ballads Of Europe na Zamku Królewskim w Niepołomicach - koncert Pawła Orkisza z zespołem oraz zaproszonych gości - część 2

 • 23:10 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM