Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Na sportowo oddali hołd żołnierzom wyklętym
Nasz Tczew

Na sportowo oddali hołd żołnierzom wyklętym

Po raz szósty w Tczewie odbył się Bieg Tropem Wilczym ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszył mały bieg skierowany do dzieci, a także złożenie hołdu przy tczewskim panteonie katyńskim.

Bieg Tropem Wilczym był organizowany w całej Polsce po raz jedenasty. W przypadku Tczewa mieszkańcy biegli po raz szósty. Zanim do tego doszło organizatorzy, czyli Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie wraz z Konfederacją Orderu św. Stanisława i II LO w Tczewie zaprosili mieszkańców do panteonu katyńskiego. Uczennice szkoły wyrecytowały patriotyczny wiersz, ksiądz pomodlił się za tragicznie zmarłe ofiary sowieckiego ludobójstwa, a na końcu uczestnicy wydarzenia złożyli znicze oraz wiązanki kwiatów. Hołd oddał m.in. poseł na Sejm Kazimierz Smoliński oraz samorządowcy na czele ze starostą Mirosławem Augustynem i przewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego Barbarą Kamińską.

Po części uroczystej przyszedł czas na część sportową. Uczestnicy biegu ku pamięci żołnierzy wyklętych zaśpiewali hymn państwowy, a następnie wystartowali. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko mieszkańcy powiatu tczewskiego, ale i żołnierze z Malborka. Pierwszy na metę dobiegł Wojciech Pijanowski, który zajmował pierwsze miejsce także w minionych latach.

Samorządowcy nie tylko kibicowali uczestnikom – znaleźli się wśród nich i tacy, którzy czynnie wzięli udział w biegu. Mowa np. o powiatowym radnym Janie Kulasie i o burmistrzu Pelplina.