Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

powiat uroczysta sesja
Nasz Tczew

Pracowity i uroczysty dzień rady powiatu

Z okazji 100-lecia powołania pierwszego starosty tczewskiego odbyła się II Uroczysta Sesja Rady Powiatu Tczewskiego VI kadencji. Była ona okazją do wręczenia nagród starosty. Wcześniej radni powiatu obradowali w starostwie podczas roboczej sesji.

To był pracowity dzień dla radnych powiatu. Przed południem uczestniczyli w sesji roboczej , na której były dyskusje o bieżących sprawach. Sprawozdania z działalności zarządu powiatu, kontroli komisji rewizyjnej, jak również głosowania nad uchwałami. pełną relację z sesji będzie można zobaczyć w telewizji tetka w sobotnie przedpołudnie.
Tego samego dnia w Centrum Kultury i Sztuki Powiat tczewski obchodził swoje święto, ponieważ dokładnie 100 lat wcześniej 24 sierpnia 1920 roku na urząd pierwszego starosty tczewskiego został powołany przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej – Wacław Dytkiewicz. Obchody tej okrągłej rocznicy, zarazem drugiej edycji święta powiatu tczewskiego zainaugurowano już w niedzielę 23 sierpnia uroczysta mszą świętą, jaką odprawiono w intencji mieszkańców powiatu tczewskiego w kościele farnym.

Uroczystą sesję prowadził i otworzył okolicznościowym przemówieniem przewodniczący rady powiatu Marek Modrzejewski. Powiedział o kształtowaniu samorządu, kompetencjach i współpracy, dodał, że ta uroczysta sesja upamiętnia również 100- lecie włączenia ziem powiatu tczewskiego do Niepodległej Polski. Tradycją jest, że święto jest okazją do wręczenia nagrody „Filar Powiatu Tczewskiego”. W podziękowaniu za pomoc organizacyjną i merytoryczną przy organizacji uroczystości 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie, w tym roku trafiła ona do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni W imieniu uczelni symboliczną statuetkę odebrał Prorektor ds. morskich Henryk Śniegocki.
Podczas uroczystości wręczone zostały również Nagrody Starosty Tczewskiego w dziedzinie kultury i sportu. Nagrodę za działalność kulturalną Mirosław Augustyn wręczył Wiesława Dolina Niżyńska.

Nagrody otrzymało też kilkunastu sportowców z powiatu tczewskiego, którzy w roku 2019 osiągali sukcesy na arenie ogólnopolskiej , a nawet międzynarodowej. nagrody otrzymali również trenerzy tych sportowców. W ich imieniu głos zabrał legendarny i wciąż aktywny szkoleniowiec lekkiej atletyki z Tczewa Józef Krawczykiewicz.
Uroczystość była również okazją do wręczenia nagród laureatom eliminacji powiatowych konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2020”. Pierwsze miejsce zajęła wieś Szpęgawa, a nagrodę odebrała sołtys Jadwiga Gajewska.

Druga uroczysta sesja Rady Powiatu Tczewskiego VI kadencji odbyła się w tym roku w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Uroczystą sesję uświetnił występ muzyczny Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium, zrealizowanego w ramach projektu „Mądre Dzieci”. Stowarzyszenie od przeszło 10 lat tworzy z utalentowaną młodzieżą i dziećmi musicale. Podczas sesji zaprezentowali dynamiczny, ale też wzruszający program muzyczny.