Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

Największy przetarg w historii Tczewa

Trzy oferty wpłynęły na przetarg dotyczący świadczenia usług komunikacji miejskiej w Tczewie.

Jaka firma będzie obsługiwała komunikację miejską w Tczewie w latach 2023 – 2033? Na przetarg wpłynęły trzy oferty. Jedna z nich mieści się w szacowanych przez władze Tczewa kosztach. Mieszkańcy naszego miasta będą jeździć taborem liczącym ponad 25 nowych niskopodłogowych autobusów, z czego osiem z nich ma mieć napęd elektryczny.

Przetarg ogłosił Zakład Usług Komunalnych w Tczewie. Władze naszego miasta zdecydowały, że zwiążą się z firmą umową aż dziesięcioletnią. Wymagania co do taboru autobusowego zostały określone na najwyższym poziomie, dlatego też cena za komunikację miejską będzie dwukrotnie wyższa niż jest obecnie. Założono, że miasto będzie wydawać na świadczenie usług transportu zbiorowego blisko 10 milionów złotych rocznie. Dlatego mamy do czynienia z największym przetargiem w historii naszego samorządu, na łączna kwotę zbliżoną do stu milionów złotych.Oferty złożyły trzy firmy:
– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BP TOUR z Bełżyc – 95 mln zł
– Mobilis z Warszawy – 128,5 mln zł
– Przewozy Autobusowe Gryf z Żukowa – 146 mln zł

To, że część taboru musi mieć napęd ekologiczny, na przykład elektryczny, nakłada na samorządy ustawa o elektromobilności. ZUK planuje w związku z tym budowę stacji ładowania autobusów na węźle transportowym, koło telebimu. Koszt tej inwestycji pokryje miasto. Po stronie przewoźnika będzie wyposażenie autobusów w systemy pobierania opłat stosowane w Tczewie, w tym pomorski system Fala.