Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Śpiewem uczcili rocznicę wyborów

Trzydzieści lat temu, czwartego czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Na pamiątkę tego wydarzenia – we wtorek, czwartego czerwca o godzinie dwunastej w całym kraju rozbrzmiał hymn Polski. Tczewianie odśpiewali go na placu Generała Józefa Hallera oraz na skwerze przy fontannie na osiedlu Suchostrzygi. A od dziesiątej do czternastej przed dworcem PKP wykonywali pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej na ten dzień „fotobudce”.

W tym roku minęła 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. To bardzo ważne dla Polaków wydarzenie historyczne zostało odpowiednio zaznaczone. We wtorek, 4 czerwca o godzinie 12.00 w całym kraju rozbrzmiał hymn Polski. Włodarze Tczewa i powiatu również włączyli się do tej patriotycznej akcji. Wszyscy, w tym uczniowie szkół podstawowych, którzy zechcieliby wziąć udział we wspólnym śpiewaniu wszystkich czterech zwrotek hymnu zgromadzili się w samo południe na skwerze przy fontannie na osiedlu Suchostrzygi.

Zaś na placu Hallera przyszła młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz Chór Męski „ECHO”, by wspólnie zaśpiewać hymn Polski. Swoją refleksją na temat tego przedsięwzięcia podzielił się Andrzej Merchel, prezes Chóru Męskiego „Echo”.

Jakie znaczenie dla młodzieży miało wspólne odśpiewanie hymnu – zapytaliśmy Dominikę Sopatę i Dawida Tutlewskiego, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Kolejną atrakcją od godziny 10.00 do 14.00 na placu przed Dworcem PKP była możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia w specjalnie przygotowanej na ten dzień „fotobudce”.

Każda fotografia została oznaczona logotypem obchodów Święta Wolności i Solidarności i będzie udostępniona i możliwa do pobrania na oficjalnym profilu społecznościowym Powiatu Tczewskiego.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – Benefis Pawła Orkisza. U studni

  Koncert formacji U studni. Fragment benefisu z okazji 30-lecia Grupy Pass oraz 40-lecia działalności estradowej Pawła Orkisza (2014)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiana 18 sierpnia w kościele św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Staszica (godz. 9.30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – In Memoriam 2015

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

 • 20:30 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu