Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Szczególne zagrożenie w DPS-ach

W Polsce koronawirus zaatakował blisko piętnaście ośrodków świadczących opiekę nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Placówki z dużą liczbą zakażeń zostały odizolowane. W powiecie tczewskim znajduje się siedem Domów Pomocy Społecznej. Sześć z nich działa pod nadzorem starostwa. Wprowadzono tam restrykcyjne środki ostrożności.

Domy Pomocy Społecznej to ośrodki szczególnego ryzyka – są tu osoby starsze, schorowane, najbardziej zagrożone koronawirusem. W mediach ogólnopolskich padają informację o piętnastu przypadkach DPS-ów, w których są zakażeni. W Drzewicy koronawirusa wykryto łącznie 67 osób – u penjsonariuszy i personelu. Płyną stąd dramatyczne apele o pomoc – takie placówki najczęściej są całkowicie izolowane. Zakażeni oraz osoby w kwarantannie muszą w nich pozostać włącznie z personelem. Są pierwsze przypadki zgonów.

W powiecie tczewskim nie ma przypadku zakażenia koronawirusem w DPS-ie, ale jest stan alarmu, przygotowań na najgorsze, są problemy z kadrą i zaopatrzeniem w niezbędne środki ochrony.


Blisko tysiąc osób – pensjonariuszy i personelu w sześciu placówkach powiatu tczewskiego. Tylko w gminie Pelplin znajdują się trzy DPS-y. W centrum miasta, tuż obok katedry i kurii biskupa, przy ulicy Szpitalnej znajduje się największy z nich, jest tu ponad 150 podopiecznych. O sytuacji w placówce powiedziała nam dyrektor Emilia Rzeniecka.

Kluczowe w całym kryzysie jest poświęcenie personelu, który musi przezwyciężyć strach. Wiadomo, że część z kadry może skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Ze zmianami muszą sobie radzić dyrektorzy placówek z Rudna, Stanisławia, Gniewa, Damaszki i Wielkich Wyrębów.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 – Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (wydanie z 2 lipca 2020)

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:30 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 20:00 – Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 20:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM