Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Zenon Odya obronił mandat w sejmiku
Nasz Tczew

Zenon Odya obronił mandat w sejmiku

Były prezydent Tczewa Zenon Odya po raz kolejny obronił swój mandat w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Wybory na Pomorzu zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając 44-procentowe poparcie i w efekcie uzyskując samodzielną większość.

Do Sejmiku Województwa Pomorskiego startowali kandydaci z siedmiu komitetów, ale tylko trzy z nich będą miały swoich reprezentantów. Pomorski sejmik składa się z 33 radnych. Dwudziestu przedstawicieli zapewniła sobie Koalicja Obywatelska, która w efekcie może rządzić samodzielnie; dziesięciu Prawo i Sprawiedliwość i trzech Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska zyskała dwa mandaty w porównaniu z poprzednią kadencją, PiS straciło trzy, a Trzecia Droga zyskała jeden względem wyniku PSL-u sprzed 6 lat. Frekwencja w województwie wyniosła 51 procent, czyli o 5 mniej niż w poprzednich wyborach samorządowych.

W okręgu numer pięć, do którego należy powiat tczewski, malborski, kwidzyński, nowodworski i sztumski, kandydowało pięciu tczewian. Tylko jeden z nich zdobył mandat. Mowa o byłym prezydencie Tczewa, który będzie zasiadał w sejmiku już po raz czwarty. Na Zenona Odyę z listy Koalicji Obywatelskiej głosowało ponad 8 tysięcy wyborców, czyli o połowę mniej niż 6 lat temu, przy czym w poprzednich wyborach do sejmiku miał pierwsze miejsce na liście, a tym razem trzecie.

Zenon Odya był prezydentem Tczewa przez cztery kadencje, od roku 1994 do 2010. W kolejnych latach zasiadał w Sejmiku Województwa Pomorskiego – za pierwszym razem z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, a następnie z rekomendacji Platformy Obywatelskiej. Poprosiliśmy Zenona Odyę o skomentowanie ogólnopolskiego wyniku wyborów do sejmików. Spytaliśmy radnego, jakie są najważniejsze cele nadchodzącej kadencji dla województwa pomorskiego.

Pełny skład nowego Sejmiku Województwa Pomorskiego będzie przedstawiał się następująco. Koalicja Obywatelska wprowadzi dwudziestu radnych.

Koalicja Obywatelska
Jan Kleinszmidt
Leszek Bonna
Iwona Mielewczyk
Adam Bondarenko
Marcin Skwierawski
Beata Koniarska
Andrzej Struk
Piotr Wittbrodt
Olga Haase
Mieczysław Struk
Kinga Borusewicz
Przemysław Ryś
Paulina Filipowicz
Beata Dunajewska
Danuta Rek
Beata Jankowska
Stefan Skonieczny
Józef Sarnowski
Piotr Widz
Zenon Odya

Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło dziesięć mandatów.

Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Sławski
Marta Müller-Gajek
Roman Dambek
Kazimierz Klawiter
Natalia Nitek-Płażyńska
Piotr Karczewski
Sebastian Dadaczyński
Sylwia Leyk
Arwid Żebrowski
Marta Cymańska

Trzech reprezentantów będzie miała Trzecia Droga.

Trzecia Droga
Jarosław Ścigała
Szymon Redlin
Krzysztof Trawicki

W okręgu obejmującym m.in. powiat tczewski najwięcej głosów uzyskał Arwid Żebrowski z Prawa i Sprawiedliwości, a w całym województwie pomorskim marszałek Mieczysław Struk z Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że to nie koniec wyborów samorządowych w Tczewie. W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura. O fotel prezydenta Tczewa powalczy Łukasz Brządkowski z Samorządu OdNowa oraz Mirosław Pobłocki z Porozumienia na Plus.