Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

drzewa Szpęgawa
Nasz Tczew

Problematyczne drzewa przy drodze powiatowej

Do naszej redakcji dotarła informacja z wnioskiem mieszkańca o wycinkę chorych drzew przy drodze powiatowej w Szpęgawie i Dąbrówce Tczewskiej. O wyjaśnienie poprosilismy rzecznika starostwa powiatowego w Tczewie.

Widz telewizji Tetka poprosił o podjęcie tematu związanego z drzewami przy drodze powiatowej w obrębie Szpęgawy i Dąbrówki Tczewskiej. Jego zdaniem niektóre z nich są chore i stanowią zagrożenie dla przechodzących ulicą osób. O ewentualną wycinkę problematycznych drzew zapytaliśmy zarządcę drogi, czyli starostwo powiatowe w Tczewie.

1 kwietnia w Zakopanem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Wichura przewróciła drzewo, które spadło prosto na jadący samochód. Niestety, służbom nie udało się uratować 23-letniej kobiety. W kontekście tego wydarzenia na nasz redakcyjny adres nadesłał maila z prośbą jeden z naszych widzów.
Poinformował o “zagrożeniu niebezpieczeństwa” w ciągu drogi powiatowej w obrębie miejscowości Szpęgawa i Dąbrówka Tczewska i tu cytat:

“Bezpośrednio przy chodniku, którym chodzą dzieci do szkoły rośnie szereg zaniedbanych olbrzymich oraz suchych i chorych drzew, które kilka lat temu były zaznaczone do wycinki i nic się z tym nie dzieje.
W razie tragedii szukać winnego będzie za późno. Wnioskuję o natychmiastowe wycięcie oznaczonych drzew, usunięcie chorych drzew, znaczne skrócenie nadmiernie rozrośniętych koron drzew.”

Poprosiliśmy o wyjaśnienie sprawy starostę tczewskiego. Okazuje się, że ocenę mieszkańca, że drzewa są “chore i niebezpieczne” nie podziela jednostka, której pozwolenie jest konieczne do wydania decyzji o wycince, czyli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.