Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tak świętowaliśmy wyzwolenie Tczewa!

30 stycznia tczewianie świętowali stulecie powrotu do Polski. Z tej okazji odtworzono wkroczenie do miasta wojsk generała Józefa Hallera. Aby widowisko historyczne mogło się odbyć, w centrum Tczewa tymczasowo zmieniono organizację ruchu.

30 stycznia tuż przed godziną 16 policja zablokowała możliwość wjazdu na rondo marszałka Piłsudskiego przy Urzędzie Miejskim. W pierwszej kolejności zgromadzeni mieszkańcy obserwowali wkroczenie rekonstruktorów, którzy wcielili się w polskich żołnierzy nachodzących z południa. Wbrew popularnemu mitowi nie była to Błękitna Armia, która została rozwiązana kilka miesięcy wcześniej – 1 września 1919 roku. 30 stycznia roku kolejnego roku do Tczewa wkroczył Front Pomorski, mający za zadanie pokojowe przejęcie Pomorza. Mit prawdopodobnie wziął się stąd, że wielu żołnierzy nadal wówczas nosiło błękitne mundury nawiązujące do rozwiązanej formacji. Dowódca Frontu Pomorskiego, czyli generał Józef Haller, przybył do Tczewa kilka dni później, 4 lutego, jednak na potrzeby widowiska historycznego organizatorzy uwzględnili postać generała w ramach rekonstrukcji wydarzeń z 30 stycznia 1920 roku. Niestety z tego okresu zachowało się zaledwie kilka czarno-białych zdjęć. Dzięki widowisku przygotowanemu przez Fabrykę Sztuk mieszkańcy mogli wyobrazić sobie, jak równo sto lat wcześniej mogło wyglądać wkroczenie wojska polskiego do Tczewa.

Sto lat temu Front Pomorski został w Tczewie przywitany chlebem i solą przez ówczesnego burmistrza Władysława Orcholskiego i starostę Maksymiliana Arczyńskiego. W rolę burmistrza wcielił się obecny prezydent miasta, a w rolę ówczesnego starosty starosta obecny.

Po przemowach Chór Męski Echo zaśpiewał pieśń „Boże coś Polskę”. Następnie rekonstruktorzy, aktorzy i inni uczestnicy wydarzenia, wraz z Kociewsko-Kaszubską Orkiestrą Dętą „Torpeda”, przeszli ulicami Tczewa na plac Hallera, gdzie czekała kolejna atrakcja – piknik żołnierski. Mieszkańcy mogli zobaczyć pokaz musztry, jazdy konnej i skosztować wojskowej grochówki. Spytaliśmy organizatora, czy rekonstrukcja wydarzeń sprzed stu lat była wyzwaniem.

Wkrótce na antenie Telewizji Tetka wyemitujemy dłuższą relację z obchodów setnej rocznicy powrotu Tczewa do Polski.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Niech Żyje Ogród, odcinek 10

  Magazyn ogrodniczy. Odcinek o pielęgnacji bylin

 • 17:50 – Magazyn Abonenta TVK Telkab

  Informacje Telewizji Kablowej Telkab o nowościach i zmianach ważnych dla abonentów oraz ciekawostkach dostępnych w sieci TVK (czerwiec 2020)

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja uroczystej okolicznościowej mszy świętej odprawionej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (07 czerwca, godz. 09:30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 20:00 – Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 2 czerwca 2020 r.)

 • 20:30 – Matura 1995 i 1996

  Z naszego archiwum: Matura 1995 i 1996. Zobacz relację sprzed 25 lat, jak wyglądały egzaminy maturalne w tczewskich szkołach.

 • 21:05 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM