Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Uroczysta msza św. na 1050 lat Chrztu

W środę w Farze odbyła się uroczysta msza święta z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Uroczysta msza święta w kościele farnym pod przewodnictwem księdza biskupa pomocniczego Wiesława Śmigla była głównym punktem tczewskich obchodów jubileuszu chrztu z 966 roku, który przez historyków uznawany jest za początek chrześcijaństwa w Polsce.

Chrztem Polski określa się wydarzenie z 966 roku, kiedy to chrzest przyjął władca Polski Mieszko I. 14 kwietnia tego roku wypadła 1050 rocznica. Wiele instytucji i stowarzyszeń w Tczewie włączyło się w nurt obchodów jubileuszu. W szkołach, instytucjach kultury odbywały się spotkania, konferencje historyczne. Głównym wydarzeniem była uroczysta msza święta, jaka w środę odbyła się w farze.

Po mszy biskup poprowadził również odnowę chrztu świętego. Na tym nie zakończyły się uroczystości jubileuszowe – w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się spotkanie z historią. Prowadzący konferencję Piotr Szubarczyk przypomniał o ważnych etapach i przełomowych wydarzeniach w dziejach Polski. Były referaty Krzysztofa Kordy i ks. prałata Ireneusza Smaglińskiego a także występ chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevenensis.

W Telewizji TeTka będzie można niebawem zobaczyć obszerną relację z głównych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski w Tczewie.

Podobne wpisy