Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wymienią ponad tysiąc źródeł światła na LEDowe
Nasz Tczew

Wymienią ponad tysiąc źródeł światła na LEDowe

Zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią w najbliższych miesiącach na terenie Tczewa zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne. Urząd Miejski za kwotę miliona złotych zamierza wymienić na energooszczędne LEDy ponad tysiąc źródeł światła znajdujących się na wielu tczewskich osiedlach.

Do 8 maja Urząd Miejski czeka na oferty firm dotyczące przetargu na modernizację miejskiego oświetlenia. Inwestycja będzie obejmować wymianę opraw lub tylko samych źródeł światła na energooszczędne, czyli LEDowe.

Milion złotych, które Urząd Miejski zamierza przeznaczyć na modernizację oświetlenia, pochodzi z większej puli środków wynoszącej 7 mln zł, otrzymanej w październiku ubiegłego roku od rządu w ramach łatania dziury budżetowej powstałej przez Polski Ład. Warunek był taki, że 15% tej kwoty musi zostać przeznaczone na działania energooszczędne. Stąd pomysł, aby za milion złotych wymienić tradycyjne, sodowe oświetlenie uliczne na LEDowe. Obecnie własnością miasta jest ponad 4,5 tys. punktów świetlnych, z czego prawie 1570 zostało wymienionych w poprzednich latach.

W tym roku będą zmodernizowane dokładnie 1024 takie punkty, np. na ulicy Armii Krajowej, na osiedlu Bajkowym, Za Strzelnicą, na Starym Mieście, a także na ulicy Nowowiejskiej, Malinowskiej, Czatkowskiej, Kołłątaja, Jurgo, Hanny Hass, Obrońców Tczewa czy Starowiejskiej. Nie tylko miasto jest właścicielem tczewskich latarni. Około dwóch tysięcy punktów świetlnych należy do Energii Oświetlenie. Spółka systematycznie wymienia podlegające jej stare oprawy na LEDy oraz na zlecenie ratusza wymienia również miejskie punkty świetlne.