Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

młodzieżowa rada
Nasz Tczew

Tczew ma nową młodzieżową radę miasta

Po przerwie spowodowanej pandemią powołano nowy skład Młodzieżowej Rady Miasta. Tworzy ją czternaście osób – to przedstawiciele tczewskich szkół i jednego stowarzyszenia. Na pierwszej sesji złożyli ślubowanie, otrzymali legitymacje radnych i wybrali spośród siebie zarząd rady.

Młodzieżowa rada, składająca się z przedstawicieli szkolnych samorzadów to w Tczewie tradycja blisko 25-letnia. To jedną z najstarszych tego rodzaju inicjatyw w Polsce.
Młodzi aktywiści tworzą samorząd na podobieństwo dorosłej rady miasta. Spotykają się w sali obrad tczewskiego urzędu miejskiego na sesjach, gdzie podejmują decyzje o wspólnych inicjatywach, zwracają uwagę na potrzeby dzieci i młodzieży w Tczewie.

Po przerwie spowodowanej koronawirusem powołano nową kadencję Młodzieżowej Rady Miasta. Porządek obrad pierwszej sesji młodzież realizowała pod okiem Magdaleny Neubauer z wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Po powołaniu komisji skrótacyjnej młodzież wybierała w tajnych głosowaniach władze. Dwóch kandydatów zgłosiło się do pełnienia funkcji przewodniczącego. W kilku zdaniach zaprezentowali się radnym. Głosowanie wygrał siedemnastoletni Kacper Kończewski z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Skład zarządu młodzieżowej rady uzupełniono, również po prezentacjach i tajnych głosowaniach. Wiceprzewodniczącą rady została Natalia Butlewska z II Liceum Ogólnokształcącego. Sekretarzem wybrano Wiktorię Dolatę z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Członkami zarządu rady zostali Kamil Winiarski z I LO i Aleksander Szymański z Niepublicznej Szkoły podstawowa imienia Świętego Ojca Pio.