Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Wystartował system rowerów Mevo

Mimo wielu opóźnień nareszcie udało się – we wtorek oficjalnie wystartował system roweru metropolitalnego Mevo, który działa na terenie czternastu gmin województwa pomorskiego, w tym w Tczewie.

Pierwotnie rowery Mevo miały pojawić się na tczewskich ulicach już w listopadzie. We wtorek uruchomiono pierwszy etap projektu, który zakłada udostępnienie 30% rowerów wspomaganych elektrycznie. W przypadku Tczewa jest to dokładnie 48 sztuk. Uroczyste otwarcie największego w Europie systemu rowerów publicznych nastąpiło we wtorek w Sopocie.

28 stacji w Tczewie zostało wyposażonych w jeden lub dwa rowery, wyjątkiem jest stacja przy dworcu, gdzie jest ich pięć. W środę w godzinach porannych tczewianie licznie wypożyczyli rowery Mevo, aby dojechać nimi na dworzec kolejowy.

Aby wypożyczyć rower, należy skorzystać z jednej z kilku metod. Najwygodniejsza jest aplikacja na smartfony. Minuta jazdy bez abonamentu kosztuje 10 groszy. W przypadku abonamentu miesięcznego za 10 zł i rocznego za 100 zł użytkownik otrzymuje 90 darmowych minut dziennie. Po ich przekroczeniu płaci 5 groszy za minutę. Rower najlepiej odstawić na jednej ze stacji, ale istnieje możliwość pozostawienia go w obszarze Mevo poza stacją, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 3 zł. Z kolei jeśli użytkownik porzuci rower poza obszarem Mevo, grożą mu wysokie kary, od stu złotych wzwyż.

Gdy ruszy drugi etap systemu Mevo, docelowo na terenie Tczewa będzie 160 rowerów, a w przypadku wszystkich czternastu gmin ponad 4 tysiące. 28 stacji w Tczewie będzie wyposażonych w pięć lub sześć rowerów, a przy dworcu PKP będzie ich siedemnaście. Firmie NextBike, czyli operatorowi systemu, zostały już naliczone kary za opóźnienia wynoszące ponad milion złotych.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – XX Powiatowy Turniej KGW

  Z archiwum TeTki. Turniej Kół Gospodyń Wiejskich z 2016 r.

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (29 grudnia, godz. 12.30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 stycznia 2020 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 30

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (24 stycznia 2020)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. BIO-odpady i obowiązkowa segregacja

  Rozmowa na temat obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych oraz o zmianach, jakie zostały wprowadzone od stycznia 2020 roku, czyli o BIO-odpadach. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Adam Burczyk oraz Marcin Cejer (22 stycznia 2020 r.)

 • 20:20 – In Memoriam 2015. Konkurs

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (cz. 1)

   

 • 21:30 – In Memoriam 2015. Konkurs

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (cz. 2)

   

 • 22:40 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM