Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Zadbaj o zdrowie, zrób cytologię

„Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” jest hasłem
kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek województwa pomorskiego.

Profilaktyka zdrowotna wiąże się z działaniami mającymi na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Wszyscy, którzy chcą długo cieszyć się zdrowiem – powinni o tym pamiętać.
Doktor Magdalenę Wojtkiewicz, specjalistę onkologii klinicznej i radioterapii – zapytaliśmy jak badania profilaktyczne mogą uchronić kobiety przed rakiem szyjki macicy? Badanie cytologiczne może nawet uchronić życie kobiety.

Jak wyglądają statystyki i czy kobiety regularnie dokonują badań? Niestety, nie zawsze poddają się badaniom.

Doktor Magdalena Wojtkiewicz dodała, że rocznie w Polsce na raka szyjki macicy zachorowuje około trzech tysięcy kobiet z czego połowa umiera, ponieważ zgłosiła się w zaawansowanym stadium choroby. Ale, od lat osiemdziesiątych, kiedy wprowadzono w Polsce Profilaktyczne Programy Badań Cytologicznych, zachorowalność spadła o 50 %.

Kto może skorzystać z darmowych badań i na jakich zasadach? Kobiety, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej  cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Gdzie w Tczewie, bądź okolicy można skorzystać z darmowych badań w ramach programu „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”? Na stronie internetowej Copernicusa – www.cytologia-pomorze.pl jest formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić. Po czym organizator programu oddzwania do zainteresowanej badaniem kobiety i ustala termin wizyty.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 – Wokół nas. Okiem reportera (2)

  Sylwia Leszka testuje i przedstawia produkty oraz usługi lokalnych przedsiębiorstw. W drugim odcinku sprawdziła, jak przebiega dobór ubioru ślubnego nie tylko dla panny młodej.

 • 18:05 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (17 listopada, godz. 14.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (12 listopada 2019 r.)

 • 19:45 – Nie ma mowy! Odcinek 23

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (15 listopada 2019)

 • 19:50 – Temat Tygodnia. Uzależnienie od nowych technologii

  Rozmowa o tym czym jest fonoholizm i jak przeciwdziałać uzależnieniom od nowych technologii, mediów społecznościowych. Gośćmi redaktor Aleksandry Hotowy są socjolog Maciej Dębski i Piotr Kaczmarek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Tczewie (13 listopada 2019)

 • 20:20 – Jubilaci w Urzędzie Stanu Cywilnego

  Uroczystość rocznicowa tczewskich małżeństw z udziałem prezydenta miasta (6 listopada 2019)

 • 20:45 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM