Sto piętnaście lat temu wieś Czyżykowo została oficjalnie włączona do Tczewa. Z okazji tej rocznicy członkowie Dawnego Tczewa – Wirtualnego Muzeum Miasta zorganizowali spotkania z mieszkańcami tego osiedla. Uczestnicy poznali ciekawostki na temat nieistniejącego już budynku dworu dóbr rycerskich oraz katastrofy lotniczej sprzed ponad 50 lat.
Gdybyśmy ponad 115 lat temu szli na południe od wieży ciśnień i na południe od skrzyżowania ul. Chopina i Kołłątaja, weszlibyśmy na obszar należący do wsi Czyżykowy. Dokładnie 1 kwietnia 1908 roku została ona włączona do miasta Tczew, w efekcie czego w XX wieku możliwa była budowa takich osiedli jak Za Parkiem, Bema i współczesnego Czyżykowa. Po raz pierwszy wieś pojawiła się na kartach historii w 1333 roku. Pierwotnie składała się z dwóch części, z Dużego Czyżykowa zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ul. Czyżykowskiej i Polnej oraz Małego Czyżykowa znajdującego się przy Wiśle na wysokości parku. Z okazji 115 rocznicy włączenia wsi do miasta, Dawny Tczew zorganizował dwa spotkania z mieszkańcami.
Podczas spaceru uczestnicy dowiedzieli się, gdzie była zlokalizowana szkoła we wsi Czyżykowy, gdzie znajdował się staw oraz dowiedzieli się, że w sąsiedztwie obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 był usytuowany dawny dwór dóbr rycerskich, który spłonął w 1965 roku. Na podstawie rozmów ze świadkami Karol Plata-Nalborski, czyli autor powstającej książki wraz z grafikiem Tomaszem Posorskim stworzyli trójwymiarową wizualizację hipotetycznego wyglądu dworu. Niecodziennym wydarzeniem na Czyżykowie była katastrofa lotnicza, do której doszło na terenie ogrodów działkowych 13 sierpnia 1969 roku.
Obecnie Tczew dąży do poszerzenia swoich granic o Rokitki i Śliwiny. 115 lat temu nie wszyscy mieszkańcy Czyżykowa chcieli dołączenia do miasta. Z czasem okazało się, że była to słuszna decyzja i dziś trudno wyobrazić sobie Tczew bez Czyżkowa.
Książka Karola Platy-Nalborskiego ukaże się w przyszłym roku. Będzie dotyczyła nie tylko historii Czyżykowa, ale także Knybawy i Bałdowa.