Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

166 lat Mostu Tczewskiego
Nasz Tczew

166 lat Mostu Tczewskiego

Minęło dokładnie 166 lat od oficjalnego otwarcia Mostu Tczewskiego. 12 października 1857 roku był on nie tylko najdłuższym mostem w Europie, ale i na świecie. Konstrukcja nie dotrwała do czasów współczesnych w oryginalnym kształcie. Spośród pierwotnej tkanki tego obiektu do dziś przetrwały jedynie trzy przęsła kratownicowe Carla Lentzego oraz cztery wieże. W wyniku II wojny światowej most uległ bardzo poważnym uszkodzeniom.

W XIX wieku obiekt zbudowano w 6 lat, a obecne władze próbują go odbudować od lat 11. Do tej pory na inwestycję wydano ponad 70 milionów złotych. Kontynuacja odbudowy stoi pod znakiem zapytania po tym, jak w 2019 roku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok wstrzymał prace budowlane. W ubiegłym roku rząd przekazał w ramach programu Polski Ład około 62 milionów złotych na kolejny podetap prac, choć do zakończenia całej odbudowy potrzeba jeszcze ponad 200 milionów złotych. Środki z Polskiego Ładu do dziś nie zostały wykorzystane, ponieważ Igor Strzok wciąż nie wydał pozwoleń potrzebnych do ogłoszenia przetargu.

W związku z urodzinami mostu i zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi Społeczny Komitet Odbudowy Mostu opublikował na Facebooku listę dokonań pomorskich posłów i senatorów w kontekście tego zabytku, a także listę przeszkód, które spowodował pomorski konserwator oraz jego zwierzchnik, czyli wiceminister kultury, Jarosław Sellin.