We wtorkowe przedpołudnie obradowała rada powiatu. Radni wysłuchali sprawozdania starosty z działalności zarządu powiatu i przyjęli informację o działaniach Nadzoru Wodnego w powiecie tczewskim. Głosowali nad uchwałami dotyczącymi petycji mieszkańców Dalwina i korekcie tegorocznego budżetu.
Piątą sesję obecnej kadencji rady powiatu prowadził przewodniczący rady Krzysztof Korda. Po zatwierdzeniu porządku obrad starosta tczewski Mirosław Augustyn złożył sprawozdania z działalności za okres minionych dwóch miesięcy zarządu powiatu i poszczególnych wydziałów starostwa. Po odczytaniu raportu starosta odpowiadał na pytania radnych Stanisława Smolińskiego i Witolda Sosnowskiego. Mówił między innymi o przebiegu modernizacji wiaduktu w ulicy 30 stycznia w Tczewie i dodatkowych kosztach tej inwestycji.
Przewodniczący rady poinformował o bieżących wnioskach i interpelacjach złożonych przez radnych. Wiceprzewodniczący Jerzy Olejnik podsumował pierwsze półrocze w kontekście wniosków i interpelacji.
Radni przyjęli informację roczną kierowników nadzoru wodnego z działań podejmowanych na terenie powiatu tczewskiego. Do dyspozycji rady był przedstawiciel Nadzoru Wodnego w Tczewie Edward Wierzbicki. Odpowiadał na pytania o koszenie wałów i brzegów rzek, o drogę przy jeziorze Rokickim, także o urządzenia hydrotechniczne takie jak pompownie znajdujące się przy Wiśle na Nizinie Walichnowskiej.
W części sesji poświęconej głosowaniom nad uchwałami najpierw rada zajęła się petycją złożoną do starostwa przez mieszkańców Dalwina, którzy zgłosili potrzebę wybudowania ciągu pieszo-rowerowego, podając dwa warianty tej inwestycji Zgłosili też potrzebę wprowadzenia oznakowań przejść dla pieszych i lustra przy drodze powiatowej. O rozpatrzeniu petycji mówiła przewodnicząca komisji skarg, wniosków i petycji JoannaLigmanowska. W ocenie radcy prawnego propozycje zawarte w piśmie od mieszkańców Dalwina wskazują, że nie ma ono charakteru petycji, a wniosku, jaki został przekazany do zarządu powiatu. Rada jednogłośnie głosowała za zastosowaniem takiej procedury.
Rada jednogłośnie zagłosowała także za zmianą w sprawie określenia zadań, na które przeznaczone będą środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tym roku. Radni uchwalili także korektę tegorocznego budżetu. Uchwała między innymi zabezpiecza środki na regulacje płacowe, czyli podwyżki, dla pracowników starostwa i jednostek powiatu tczewskiego.
W części poświęconej wnioskom i interpelacjom powróciła sprawa związana z nieprawidłowościami finansowymi jakie wykryto po kontroli w Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Głos na ten temat zabrała radna Grażyna Antczak.
W interpelacji radna Antczak zadała kilka pytań dotyczących afery w ekonomiku. Podkreślała brak oficjalnych informacji i przedstawienia publicznego samych wniosków po kontroli. Pytała również czy nieprawidłowości trwały blisko 5 lat.
W tej części sesji głos zabierali jeszcze Jiri Studeny i Dariusz Godlewski, popierajacy inicjatywę Antczak, a starosta odpowiedział na zarzuty radnej.