1 września w Tczewie odbyły się obchody upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciele władz, instytucji oraz mieszkańcy złożyli hołd bohaterom, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Prezydent Tczewa podkreślił, że wciąż po wojnie pozostało wiele niezagojonych blizn, w tym nieodbudowany Most Tczewski.
Tradycyjnie 1 września na Skwerze Weteranów II Wojny Światowej spotkali się przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, kolejarze, celnicy, samorządowcy miasta i powiatu, duchowieństwo, młodzież, harcerze i mieszkańcy miasta. Udział w uroczystościach wzięli m.in.: doradca prezydenta Polski Piotr Karczewski oraz posłowie Jarosław Wałęsa, Kazimierz Smoliński i Kacper Płażyński. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka Anna Popek oraz historyk i miejski radny Kazimierz Ickiewicz. Uroczystość uświetnił udział Kompanii Honorowej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka, Kompanii Reprezentacyjnej Służby Celno-Skarbowej oraz tczewskiej Harcerskiej Orkiestry Dętej. W czasie uroczystości odczytane zostały listy od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Przypomnijmy, że hitlerowcy zaatakowali Tczew 1 września już o godz. 4.34, a więc 11 minut przed oficjalnym rozpoczęciem II wojny światowej. Tczewa broniło ponad tysiąc polskich żołnierzy, których głównym zadaniem było zabezpieczenie mostów – kolejowego oraz drogowego – i niedopuszczenie do tego, by dostały się one w ręce nieprzyjaciela. Gdy obrona okazała się niemożliwa, po godzinie 6 rano polscy żołnierze wykonali rozkaz zniszczenia obu połączeń, by udaremnić Niemcom przeprawę przez Wisłę. Podczas swojej przemowy prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski przypomniał o znaczeniu Mostów Tczewskich w pierwszych chwilach II wojny światowej oraz o tym, że drogowa przeprawa wciąż jest niezagojoną blizną czekającą na odbudowę.
Pod koniec uroczystości nie zabrakło salwy honorowej oraz złożenia kwiatów i zniczy pod obeliskiem, tworząc napis „Nigdy nie zapomnimy”.
Po oficjalnych obchodach na Bulwarze Nadwiślańskim odbył się Piknik Historyczno-Militarny zorganizowany przez Fabrykę Sztuk. Więcej na ten temat powiemy w kolejnym wydaniu programu „Nasz Tczew”.