Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

lokalizacja napisu
Nasz Tczew

Napis przestrzenny Tczew w dziwnym miejscu

Władze Tczewa realizują aktualnie kilka inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Jedna z nich jest napis przestrzenny TCZEW. Wylano fundamenty pod instalację, która ma być gotowa do dwudziestego grudnia. Kontrowersje budzi lokalizacja przestrzennego napisu.


Napis przestrzenny TCZEW to pomysł, na promocję miasta ujęty w budżecie obywatelskim na 2022 rok. W wielu miastach powstały napisy w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców i turystów. Ważna jest przestrzeń wokół napisu, zazwyczaj tłem są elementy charakterystyczne dla miasta – napis ma służyć do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, a nawet przystanku na odpoczynek w przyjaznym miejscu. O lokalizacji instalacji, która ma być też oświetlona, rozmawialiśmy z wiceprezydentem Tczewa do spraw gospodarczych Adamem Burczykiem.


Pomysł na napis Tczew spodobał się mieszkańcom, uzyskał bardzo dobry wynik w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego. Wiele osób aktywnie uczestniczyło w wyborze napisu, kiedy to urząd miejski zorganizował głosowanie na wybór projektu napisu. Od początku lokalizacja podana przez pomysłodawcę, czyli bulwar nadwiślański, była zaakceptowana przez władze Tczewa jak i mieszkańców.

Okazało się jednak, że wybranego projektu napisu nie zaakceptował wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok, który dodatkowo określił swoje wytyczne. Dlatego inwestycja ma już rok opóźnienia. Prezydent Tczewa postanowił zmienić lokalizację, na miejsce, na które nie trzeba pozwolenia konserwatora.

Wybór padł na teren zielony przy Alei Zwycięstwa – miejsce uczęszczane w bliskości obiektów handlowych, sądu rejonowego, dworca PKP. Po procedurze przetargowej wykonawca przystąpił do prac i okazało się, że jest to ten właśnie teren, ale nie jego miejsce centralne, gdzie napis byłby na dużej przestrzeni – widoczny, eksponowany. Napis będzie przy chodniku, ale w bocznej części tego terenu, blisko zabudowań, na tyłach kiosku z kwiatami, przy płocie na którym widnieją reklamy. Do tego widoczna jest kolizja widoku napisu z ekspozucja plenerową Fabryki Sztuk – wystawą planszową o osiedlu Garnuszewskiego.