Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

cegły bulwar
Nasz Tczew

Konserwator zabytków wstrzymał budowę linarium

Konserwator zabytków wstrzymał budowę linarium, czyli urządzenia z lin przestrzennych, które ma powstać na Bulwarze nad Wisłą. Wszystko za sprawą odkrytych pod ziemią fragmentów ceglanych murów. Teren budowy będą musieli zbadać archeolodzy.

Niedawno nad Wisłą ruszyły prace przy budowie linarium. Ta długo zapowiadana atrakcja to konstrukcja w kształcie stadionu składająca się z lin przestrzennych przeznaczona do zabawy dla starszych dzieci i młodzieży. Za inwestycję kosztującą 481 tysięcy zł odpowiada firma Magicnets z Żórawina. Budowa dopiero co została rozpoczęta i…. szybko została wstrzymana.

31 października Konserwator Zabytków Miasta Tczewa Arlena Haase-Witczak otrzymała informację o odkryciu fragmentów ceglanych murów podczas prac ziemnych. Po dokonaniu oględzin konserwator wstrzymała roboty budowlane i poinformowała o tym fakcie Dariusza Chmielewskiego, czyli Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo to on podejmuje ostateczne decyzje w kwestii zabytków archeologicznych. 6 listopada przedstawiciele Chmielewskiego skontrolowali wykop i wstrzymali prace budowlane na kolejny miesiąc. Wykonawca robót został zobowiązany do zabezpieczenia terenu oraz do przeprowadzenia na swój koszt badań archeologicznych. W programie „Pytania do Prezydenta” poprosiliśmy Łukasza Brządkowskiego o skomentowanie tego tematu.

Wspomniane przez prezydenta ruiny zamku zostały przypadkowo odkryte w 2009 roku w pobliżu ul. Zamkowej. Miłośnicy historii Tczewa od lat podejrzewali, że gdzieś u podnóża staromiejskiej skarpy na wysokości kościoła podominikańskiego mógł w XIV wieku powstać zamek krzyżacki. Badania archeologiczne to potwierdziły. Mimo wpisania w 2013 roku reliktów do rejestru zabytków, właściciel działki ku niezadowoleniu historyków i społeczników nie zdecydował się na ich wyeksponowanie. Jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Tczewa został w ten sposób zasypany. Tuż obok niego powstał blok mieszkalny, a nad ruinami właściciel stworzył parking. Obecnie w tym miejscu nic nie wskazuje na to, że pod ziemią znajdują się resztki średniowiecznej budowli. Jeśli chodzi o odkryte cegły w miejscu powstawania linarium, działka ta jest oddalona od ruin zamku w kierunku północnym, a z badań archeologicznych wiemy, że hipotetyczna kontynuacja ruin zamkowych przebiegałaby na południe. Wniosek jest taki, że prawdopodobieństwo odkrycia ruin średniowiecznych w miejscu linarium jest znikome. Hipoteza o XIX-wiecznym tartaku wydaje się być najbardziej prawdopodobna.