Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

XVII in memoriam konkurs
Nasz Tczew

Biało-czarna parada i konkurs

Pierwszy dzień XVII In Memoriam Festiwalu za nami. Imprezę rozpoczęła biało-czarna parada ulicami Starego Miasta. W konkursie piosenek Grzegorza Ciechowskiego udział wzięło piętnastu wykonawców. Główną nagrodę przyznano Julii Biłek, która zaśpiewała Dziewczynę Szamana z repertuaru Justyny Steczkowskiej.

Już po raz siedemnasty w rodzinnym mieście Grzegorza Ciechowskiego jest organizowany festiwal pamięci tego artysty – muzyka, kompozytora, autora tekstów, poety. Inicjatorem In Memoriam i głównym organizatorem tego cyklicznego wydarzenia o ogólnopolskim zasięgu jest Józef Golicki.
W grudniu minęła siedemnasta rocznica śmierci Ciechowskiego. Pamięć o nim w Tczewie jest wciąż żywa i nie tylko za sprawą koncertów, konkursów muzycznych opartych na twórczości lidera zespołu Republika. Świadczą o tym również hapeningi będące wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi. W tym roku była to biało-czarna parada, która przeszła z dziedzińca Fabryki Sztuk na Plac Hallera.

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia In Memoriam był finał trzynastego ogólnopolskiego konkursu piosenek Grzegorza Ciechowskiego, jaki odbył się w sali Centrum kultury i Sztuki. Józef Golicki powiedział, że historia In Memoriam zatoczyła koło, bo tu odbyła się pierwsza edycja festiwalu.

Do finału konkursu zakwalifikowano 15 zespołów z całego kraju, w tym były dwa duety i jedna wokalistka śpiewająca z akompaniamentem. Każdy z wykonawców wykonał jeden z utworów autorstwa Grzegorza Ciechowskiego, nie tylko z jego repertuaru solowego czy Republiki. Był on też autorem tekstów, aranżerem i producentem dla kilku innych znanych polskich artystów. Widzom, jak się później okazało również jurorom, najbardziej spodobała się interpretacja “Dziewczyny szamana” z repertuaru Justyny Steczkowskiej. Utwór śpiewała najmłodsza uczestniczka konkursu 14-letnia Julia Biłek, która przyjechała do Tczewa z czeladzi koło Katowic. Akompaniował jej Krzysztof Wojciechowski.
Julii przyznano grand prix festiwalu, otrzymała także nagrody fan klubu Republika marzeń oraz Tczewskiej Grupy Motocykli Ciężkich Tornado. Pierwsza nagroda trafiła do zespołu Absyntia, który wykona utwór Moja Angelika, druga nagrodę otrzymała formacja o nazwie Mexyk. Łodzianie wykonali utwór “Fanatycy ognia”.