Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Janiny Garści w Tczewie obchodzi w tym roku jubileusz siedemdziesięciolecia. Z tej okazji w sali Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta gala.
To jedna z najstarszych tczewskich placówek. W 1947 roku powstała Szkoła Umuzykalniająca Powiatowego Związku Samorządowego i Niższa Szkoła Muzyczna w Tczewie. Choć nazwa się zmieniła, a zakres i obszar działalności znacznie się poszerzył to w gmachu przy placu św. Grzegorza 6 szkoła funkcjonuje do dziś, już od siedemdziesięciu lat. W 1949 roku placówka zyskała miano państwowej. Tak się składa, że równo 45 lat temu utworzono filię tczewskiej szkoły muzycznej w Pelplinie, a dwadzieścia lat temu placówce nadano imię kompozytorki Janiny Garści. Od ponad 30 lat z placówką związana jest Krystyna Czocher, kierownik pelplińskiej filii, dla której szkoła muzyczna to drugi dom, sposób na życie.
Obecnie w szkole uczy się ponad 180 uczniów w cyklach 6- i 4-letnim. Szkoła kształci w zakresie gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie, klarnecie, saksofonie, fagocie i trąbce. Jest organizatorem czterech konkursów w formie festiwali dla uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Podopieczni tczewskich nauczycieli zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Przez ostatnie 28 lat dyrektorką szkoły była Danuta Milczewska, od 1 września tego roku nowym dyrektorem placówki jest Piotr Kowalkowski.
Podczas jubileuszowej gali najwięcej było muzyki. Galę swoim występem kwintet Tubicinatores Gedanenses, który propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych, a także składa hołd niezwykle kiedyś popularnemu i wirtuozowskiemu instrumentowi, jakim była trąbka naturalna. Na scenie pojawili się również uczniowie. Chór tczewskiej placówki muzycznej działający pod kierunkiem Ewy Juszczyk Kowalkowskiej odśpiewał hymn państwowy oraz hymn szkoły. Tczewska placówka może poszczycić się wybitnymi absolwentami, na przykład członkami rodziny Wendtów. Na scenie pojawiła się formacja Wendt Family ze znakomitymi saksofonistami w składzie ojcem Adamem i jego synem Tomaszem, który w ubiegłym roku został uhonorowany Fryderykiem. Śpiewała Monika Wendt-Rożnowska, na trąbce grał najmłodszy w zespole Ignacy Wendt, a towarzyszył im kontrabasista Janusz Mackiewicz. Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły.
W Telewizji Tetka będzie można zobaczyć obszerną relacje z tej jubileuszowej gali.