Byliśmy z kamerą w Fabryce Sztuk na otwarciu wystawy zatytułowanej „Pieter i Jan Brueghel” kopii słynnych obrazów wykonanych przez tczewskiego malarza Henryka Kudzio.
Jego obrazy kolekcjonowali Habsburgowie, a także tak wielcy malarze, jak: Rubens i Rembrandt. Mowa o Pieterze Brueghlu, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa flamandzkiego. Od środy w Fabryce Sztuk można zapoznać się z jego twórczością – na wystawie znalazło się ponad dwadzieścia kopii obrazów i rysunków tego artysty, m.in. słynny „Pejzaż z upadkiem Ikara”, „Wieża Babel”, „Walka karnawału z postem”, „Sianokosy” czy też „Chłopskie wesele”. W sali trójdzielnej tczewskiej galerii znalazły się także przedstawienia martwej natury, które w oryginale wyszły spod pędzla jego syna – Jana Brueghla. Autorem kopii jest Henryk Kudzio – artysta-plastyk, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wystawa kopii dzieł Brueghlów jest czwartą ekspozycją Kudzio pokazaną w Tczewie. Dyrektor fabryki Sztuk Alicja Gajewska uważa, że to dar i szczęście, że mieszkańcy naszego miasta dzięki wielkiej pasji świetnego kopisty mogą poznawać wybitne dzieła sztuki. Wystawę „Pieter i Jan Brueghel” można oglądać w Fabryce Sztuk do końca roku.